Jiří Menzel a jeho Donšajni: O Oscara ucházející se snímek nese jistá smutná i milá fakta

Aktualizováno 03.08.2018

Donšajni
Zdroj: Copyright 2012 MediaPro Pictures, Martin Špelda

Natáčení snímku Donšajni, který se ucházel o ocenění Oscara, doprovázela spousta kuriozit. Pro kterou známou herečku byla její role ve filmu zároveň její poslední?

Operní režisér Vítek (Jan Hartl) zrovna začíná zkoušet Dona Giovanniho od Mozarta. Doufá, že úspěch hry zajistí pěvec Jakub, který se kvůli nacvičování vrací z Ameriky. I přes svůj věk neztratil zájem o ženy a během zkoušky představení se setká se svou bývalou láskou...

Komedie Donšajni odhaluje divákům svět opery zbavený pozlátka a přináší příběh o lásce a zklamání, o hudbě a milování a o celoživotní slabosti pro operní pěvkyně. To vše s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy.


Zdroj: oficiální zdroj

Co jste o známém filmu dost možná nevěděli?

-
Snímek se měl jmenovat Sukničkáři, ale režisér Jiří Menzel se obával, že by v něm takto diváci hledali více vulgarity, nežli v sobě má, a tak mu nakonec zůstal zprvu jen pracovní název Donšajni.

- Film se natáčel přes dva měsíce na různých místech České republiky. Nejvíce času strávili filmaři v Táboře, měsíc tu občané museli snášet uzavírky silnic a další omezení. Jako díky jim po natáčení Menzel zorganizoval promítání jeho filmů.

- Poprvé za svou kariéru se Menzel stal režisérem a zároveň autorem námětu a scénáře, na němž s ním spolupracovala Tereza Brdečková.

- Prostopášná komedie měla světovou premiéru na jednom z nejvýznamnějších festivalů na americkém kontinentě World Film Festival Montreal. Speciální uvedení v „sekci velikánů“ World Greats proběhlo 27. srpna 2013. Jiří Menzel tam byl zároveň prezidentem poroty. Do českých kin vstoupila o měsíc později.

- Donšajni byli vybráni jako zástupce českého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film. Na zlatou sošku však nakonec nedosáhl. Snímek se utkal i o Zlatý glóbus v kategorii neanglicky mluvených počinů, bez úspěchu. Mezi jediné ocenění by se dala zařadit nominace v Českém lvu (2014) za Nejlepší zvuk.

- Ve filmu se objevila také herečka Jiřina Jirásková, role usměvavé stařenky Jiřinky se pro ni stala tou poslední. Jiřina Jirásková zemřela devět měsíců před premiérou filmu. 

- Jiří Menzel málem nestihl premiéru vlastního filmu v Praze, protože mu v Amsterdamu uletělo letadlo. Nakonec se mu ale podařilo do Prahy dorazit včas.

Na hudební komedii Donšajni se můžete podívat v neděli 8. července od 14:00 na Nově.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Složité natáčení Rafťáků: Hvězda z Ordinace dělala filmařům těžkou hlavu. Něco nešlo, něco nechtěla!

POVINNĚ UČEBNICI DĚJEPISU! Tvůrci filmu U mě dobrý se dopustili zásadních chyb. Pokémoni a kouření?

 


Novinky z NOVY