Natáčení Vesmírných kovbojů se neobešlo bez ZRANĚNÍ: Věk herců natáčení nebývale zkomplikoval

Aktualizováno 21.07.2018

Vesmírní kovbojové - 1
Zdroj: Archiv TV Nova

Snímek Vesmírní kovbojové v obsazení hlavních rolí spojil čtyři velká jména. Problém je, že slavní pánové již měli svůj věk, a tak se už tak náročné natáčení dost komplikovalo...

Před čtyřiceti lety se měli čtyři špičkoví testovací piloti (Clint Eastwood, Tommy Lee Jones, James Garner Donald Sutherland) stát první posádkou, která uvidí matičku Zemi z chladného vesmíru. Shodou okolností a díky nepřejícnosti podlého nadřízeného (James Cromwell) je ale předběhla opice a oni málem upadli v zapomnění. Snad osud, možná náhoda, ale hlavně Frank (Clint Eastwood) tomu ale chtěli jinak. Něco se totiž léty změnilo...


Dnes na orbitě krouží starý ruský komunikační satelit, jenž se porouchal a hrozí nekontrolovatelným pádem do zemské atmosféry na obydlené území. Je více než jasné, že satelit měl původně i jiné, přísně tajné, poslání. Součástí naváděcího systému této družice je starý americký systém, kdysi navrhovaný Frankem. A protože jde o starou technologii, může katastrofě zabránit jen tým pamětníků. Čtveřice bývalých kosmonautů je vyzvána, aby za méně než třicet dní, absolvovala přípravu a náročné fyzické testy a byla vypuštěna na oběžnou dráhu s úkolem opravit satelit a zabránit nejhoršímu. Je však v zájmu některých vlivných kruhů celou misi zhatit... začíná úžasné, fascinující dobrodružství na oběžné dráze kolem Země!

Zdroj: Archiv TV Nova


Aby se Eastwoodovi co nejvěrněji podařilo zachytit vše, co se týká pohybu ve vesmíru, navázal spolupráci s NASA. Celá řada scén, ve kterých probíhá „výcvik kosmonautů“, tak mohla být natočena s pomocí autentického vybavení, které se používá při výcviku skutečných kosmonautů.• NASA tvůrcům nabídla pro natáčení beztížných scén svůj letoun, tzv. „Vomit Comet“ (Zvratková kometa), který je schopný dosáhnout právě stavu beztíže. Clint Easwood nabídku však odmítl, protože se obával, že herci, kteří byli v pokročilém věku, by kvůli související nevolnosti nebyli schopni natáčet.Školení herců probíhalo v Johnsonově kosmickém středisku v Texasu a v Kennedyho kosmickém středisku na mysu Canaveral na Floridě. Film se natáčel v Los Angeles a okolí.• Filmaři mohli natočit skutečné starty i přistání kosmických lodí, všechny scény v kosmickém prostoru se však natáčely s použitím miniaturních modelů.• Clint Eastwood měl původně v plánu ve snímku pouze hrát a produkovat jej, když se však všichni kandidáti na režii vyjádřili ve smyslu, že scény ve vesmíru budou příliš náročné, rozhodl se režie ujmout sám.


• Herci měli na natáčení opravdové skafandry od NASA, u kterých si stěžovali na extrémní nepohodlí. Obleky byly navíc tak těžké, že například Donald Sutherland při natáčení ztratil rovnováhu a ošklivě si zranil koleno. V té době dvaasedmdesátiletý James Garner si zase při natáčení jiné scény vykloubil rameno. S tím mu okamžitě pomohl Clint Eastwood, který sám již mě s ramením kloubem problémy, a tak věděl, jak rameno vrátit zpátky.


• Ještě před premiérou tvůrci promítli snímek několika skutečným kosmonautům, kteří byli oslněni realističností zpracování vesmíru.Americký film Vesmírní kovbojové sledujte v sobotu 23. června 2018 od 09:55 na TV Nova nebo v repríze v neděli 24. června 2018 od 11:20 na Nova Cinema.NEPŘEHLÉDNĚTE:

GRAN TORINO: Clint Eastwood do filmu angažoval své nejbližší. Kdo všechno si tam zahrál?

CO MÁ SPOLEČNÉHO TĚCHTO 8 CELEBRIT: To nemáte šanci uhádnout!

 


Novinky z NOVY