TRVALÉ NÁSLEDKY kvůli filmu Gladiátor: Russell Crowe mohl být rád, že natáčení vůbec přežil!

Aktualizováno 01.07.2018

Russell Crowe ve filmu Gladiátor
Zdroj: Oficiální zdroj

Russell Crowe kvůli své roli ve filmu Gladiátor pořádně trpěl! Co všechno se mu během natáčení přihodilo? Vypadá to, že bezpečnostní opatření na place byla tristní...

Římský generál Maximus (Russell Crowe) opět dovedl své legie k vítězství na bitevním poli. Válka je vyhrána a Maximus sní o domově. Nepřeje si nic jiného, než se vrátit k ženě a svému synovi. Umírající vládce Marcus Aurelius (Richard Harris) pro něj nicméně má ještě jeden úkol. Žádá, aby se generál ujal vlády. Commodus (Joaquin Phoenix), dědic trůnu, žárlí na vládcovu přízeň Maximovi a nařizuje Maximovu popravu, včetně jeho rodiny. Maximus sice o vlásek unikne smrti, ale těžce zraněného ho „zachrání“ otrokáři. Maximus se tak dostane do gladiátorské školy a v aréně jeho sláva den ode dne roste. Nyní přichází do Říma, aby pomstil vraždu ženy a svého syna, aby zabil nového císaře – Commoda. Poznal, že jediná moc, silnější než vládcova, je vůle lidu. Cesta, která vede k naplnění Maximovy pomsty, je stát se největším hrdinou celé říše.

Zdroj: Oficiální zdroj


• Snímek byl nominován na dvanáct Oscarů, získal jich pět, konkrétně v kategoriích Nejlepší film, Herec v hlavní roli, Kostýmy, Mix zvuku a Vizuální efekty.

• Zranění na tváři Russella Crowea v úvodní bitevní scéně jsou skutečná. Jeho kůň se splašil a shodil herce do větví. Ve scéně, kde Maximus říká Commodovi, že se chce vrátit domů, jsou na Russellově tváři viditelné stehy.

• Oliver Reed zemřel na infarkt tři dny před koncem hlavního natáčení. Vzhledem k tomu že jeho postava (Antonius Proximo) byla pro příběh klíčová, by mohli tvůrci požadovat po pojišťovně částku ve výši přibližně 25 milionů dolarů, pokud by se rozhodli přetočit hotové scény s jiným hercem. Nicméně většina herců i štábu byla vyčerpána z napjatého rozvrhu natáčení a režisér Ridley Scott nechtěl Reedův úžasný herecký výkon z filmu vystřihnout. Došlo k úpravám scénáře, byl obsazen tělesný dablér a pomocí počítačových triků byl Oliverův obličej z dříve natočených scén vsazen na tvář figuranta. Tvůrce to vyšlo na přibližně 3 miliony dolarů. Všimli jste si tohoto digitálního kouzla? Nezapomeňte, že snímek vyšel v roce 2000, klobouk dolů před tvůrci tak úžasně zpracovaného triku!

Zdroj: youtube.com / facebook.com


• Když Commodus (Joaquin Phoenix) zařve na svou sestru: „Tak co, nejsem milosrdný,“ jedná se o improvizaci. Herečka Connie Nielsen to v nejmenším nečekala a byla opravdu vyděšená, její reakce nebyla vůbec hraná.

• Russell Crowe se na natáčení okamžitě spřátelil s Richardem Harrisem (císař Marcus Aurelius). Oliver Reed naproti tomu měl od začátku Russella v nelibosti, dokonce se s ním v jednu chvíli chtěl i poprat.

• Hlavní role byla nejprve nabídnuta Melu Gibsonovi, ten ji však odmítl. V té době třiačtyřicetiletý Mel si na roli Maxima připadal příliš starý.• Úvodní bitevní scéna se natáčela v lesích Bourne Woods v anglickém Surrey. Královská komise pro správu lesů oblast navrhla k odlesnění, takže jí režisér Ridley Scott dychtivě předložil nabídku, že vrámci natáčení les vypálí. Komise nadšeně přijala jeho nabídku.

• Russell Crowe začal natáčet tento snímek jen pár měsíců po dokončení Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999). Kvůli předchozímu projektu musel nabrat 18 kg, které před natáčením Gladiátora opět shodil. Tvrdí, že pro to nedělal nic zvláštního, pouze pracoval na své australské farmě.

• Kvůli velice náročnému natáčení gladiátorských scén, Russell Crowe ztratil veškerý cit v pravém ukazováku. Ten se mu vrátil až o dva roky později. Dále si poranil Achillovu šlachu, zlomil si nohu, utrpěl prasklinu kyčelní kosti a poranil si několik bicepsových šlach.


• Russell Crowe byl stále nespokojený se scénářem a sám jej často upravoval. Často odcházel z placu, pokud nebylo po jeho. Slavnou větu „já se pomstím, teď, nebo v příštím životě“ odmítal říct a sdělil scénáristovi Williamu Nicholsonovi: „Tvoje repliky jsou odpad, ale já jsem nejlepší herec na světě a v mém podání i odpad zní dobře.“ Slavnou větu nakonec pronesl, protože jej nenapadla vhodná náhrada. Nicholson později prohlásil: „Na jeho obranu, moje původní repliky pravděpodobně za moc nestály.“Oscarový snímek Gladiátor uvidíte v pátek 1. června 2018 od 21:55 na TV Nova nebo v repríze v neděli 3. června 2018 od 00:30 na Nova Cinema.NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO SE FILMAŘŮM NEPOVEDLO: Film Gladiátor je plný chyb. Které bijí do očí nejvíce?

TI BYLI ROZTOMILÍ: Těmto klučinům dnes leží Hollywood u nohou! Poznáte hvězdy filmu zamlada?


Novinky z NOVY