NEUVĚŘITELNÉ: Režiséra filmu Smrt krásných srnců poslouchaly ryby na povel. Jak to dokázal?

Aktualizováno 05.06.2018

Smrt krásných srnců - 4
Zdroj: oficiální zdroj

Film Smrt krásných srnců měl premiéru v roce 1986, přesto už tehdy filmaři využívali řadu triků. Všimli jste si, čím je film ojedinělý? A věděli jste, jak režisér přesvědčil ryby, aby plavaly jak chtěl? To a více se dozvíte v článku.

Úžasné dílo režiséra Karla Kachyni je poetickým příběhem židovské rodiny v předválečných a válečných letech. Je v něm humor i hořkost života. Okouzlující Karel Heřmánek hraje svou životní roli. A nechybí nádherná krajina v okolí řeky Berounky a dokonalé zachycení doby. To vše vystihuje neodolatelnou atmosféru dramatické komedie Smrt krásných srnců, která byla natočena podle povídek Oty Pavla. Herec Jiří Krampol, který si zahrál jednu z hlavních rolí prohlásil, že v životě neviděl lepší a působivější film o holocaustu.

Zdroj: oficiální zdroj

Málokterý divák si všimne, že každá půlka filmu je jinak barevná. Za tím stojí kameraman Vladimír Smutný, který vymýšlel pro film mnoho speciálních triků. Barevnost filmu má svůj význam. První půlka snímku je šťastná, proto je ve zlatém tónu. Druhá půlka, která je o válce a transportu do koncentračního tábora, je v tónu modrém. Je to nepatrné, ale pozorný divák to pozná.

Zdroj: oficiální zdroj

Za zmínku stojí i herecké umění Karla Heřmánka. Ten zahrál scény se psem tak excelentně, že nejednomu divákovi vehnal slzy do očí. Také režisér Karel Kachyňa byl velmi důkladný a dokonale připravený. Záběr, kde leží herec Heřmánek v rybářské lodi a brouk mu leze po obličeji, se údajně točil dlouhé hodiny. Režisér totiž přesně věděl, jak má podle něj brouk lézt, a tak se hodiny čekalo, než se mu hmyz trefí do představ. Kachyňa dokonce sám vymyslel, jak „vycvičit“ ryby pro záběr. Na scénu, kde měli ryby připlout na povel k hladině, nechal udělat koš, který naplnil rybami a pomalu ho táhl nahoru. Když měly ryby zmizet, pouštěl koš zase ke dnu.

Zdroj: oficiální zdroj

Spisovatel Ota Pavel jedinečným způsobem popsal život své napůl židovské a napůl české rodiny v předválečných a válečných časech. Karel Kachyňa převzal iniciativu a na motivy těchto skvělých povídek, které spojil dohromady a vytvořil z nich souvislý příběh, natočil film s událostmi vážnými i úsměvnými. Malý kluk, kterému neříkali jinak než Prdelka, představuje dětství Oty Pavla. Krásné chvíle v dětství, kdy ho otec učí v řece rybařit, vystřídaly tragické chvíle okupace, s kterými přišly i starosti pro celou rodinu.

Film Smrt krásných srnců můžete sledovat už 6. 5. v 16:05 nebo v repríze 7. 5. v 01:05 na Nově!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEPOZNALI BYSTE HO! Oblíbený herec z Ordinace v kultovní pohádce. Všimli jste si?

TAJNOSTI VE ŠTÁBU: Co se režisérka filmu Páni kluci nesměla dozvědět? Ohrozilo by to natáčení

NEBYLO TO SNADNÉ: Jak se Helena Růžičková vyrovnala s drsnou kritikou filmu Trhala fialky dynamitem?


Novinky z NOVY