Autentický pohled na vojenský výcvik: Film Copak je to za vojáka odhalil jednu drsnou skutečnost

Aktualizováno 20.05.2018

Copak je to za vojaka

Česká vojna nebyla žádná pohádka, hlavně pro paragány. Film Copak je to za vojáka... přiblížil některé aspekty drsného výcviku. Měli byste na to žaludek?

V české filmové komedii z roku 1988 se můžete přesvědčit o tom, že vojna sice nebyla kojná, ale jinak to byla náramná legrace. Svobodník Kouba sloužící u výsadkářů má slabost pro ženy. Jeho nadřízený ho nemá rád. V době vojenského cvičení na cestě do kasáren však Kouba ukáže opravdový charakter, když zachrání život malému chlapci, usvědčí zloděje a najde si partnerku na celý život, shodou okolností sestru velitele.• Role vojína Kouby byla jedna z prvních rolí tehdy dvacetiletého Jiřího Langmajera. Vynesla mu honorář 7 500 Kčs, ale především velkou popularitu.• Ve filmu se objevily mažoretky chebského městského dechového orchestru.Ačkoliv Jiří Langmajer ve filmu hrál vojáka, sám na vojnu nastoupil až o dva roky později. Díky této roli byla však jeho vojna velká pohoda: „Ten pobyt bych přirovnal k bezva dovolené,“ přiznal se v jednom rozhovoru Langmajer.

Zdroj: Archiv TV Nova


Podoba výcviku přežití zobrazená ve filmu je autentická. Vojáci během takového výcviku skutečně konzumovali slepice, ale také ryby, hady, žáby, či čaje z jehličí nebo bylinek.• Natáčelo se v Mníšku pod Brdy, Zadní Třebání, Klatovech, Lysé nad Labem, Ondřejovicích a Karlštejně, kde byl filmován most přes Berounku.Ve snímku se jedna scéna odehrává v masokombinátu. Jedná se o klatovský podnik a před kamerou se objevili i skuteční tehdejší zaměstnanci.• Soundtrack snímku složil Petr Hapka, během filmu si můžete všimnout pro něho velmi typických basových tónů a saxofonu. Copak je to za vojáka uvidíte v neděli 22. dubna 2018 od 17:35 na TV Nova nebo v repríze v úterý 24. dubna 2018 od 18:15 na Nova Cinema.NEPŘEHLÉDNĚTE:

VELKÁ GALERIE: Jak dnes vypadají místa z filmu Copak je to za vojáka? Nepoznali byste je


DĚSIVÁ NEHODA na place: Při natáčení trháku Blade 2 dočasně osleplo přes 30 členů štábu


Novinky z NOVY