
Hody, hody, doprovody: Kde se vzaly známé velikonoční tradice a které z nich dodržujete vy? HLASUJTE!
Aktualizováno 27.04.2018

Oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista je významným křesťanským svátkem, ke kterému se pojí obrovské množství tradic. Které z nich dodržujete vy?
Jedním z nejoblíbenějších svátků v roce jsou bezesporu Velikonoce. První zmínku o oslavě zmrtvýchvstání Ježíše Krista je možné najít v listech apoštola Pavla, které byly sepsány kolem roku 50. Právě i přes křesťánský původ populárního svátku jsou tradice s ním související hojně rozšířeny i mezi ateisty.

Vrcholem velikonočního týdne je Velikonoční pondělí, kdy chlapci a muži obcházejí domácnosti svých známých a pletenou pomlázkou vyšupávají ženy a dívky. Podle pověstí tak činí proto, aby dívky po celý rok zůstaly zdravé a plodné. Muži při hodování pronášejí nejrůznější říkanky. Výměnou za koledu pak ženy dávají malovaná vajíčka, nejrůznější pamlsky, či alkohol.

Svátky jara si rovněž málokdo dokáže představit bez sladkého velikonočního beránka. Jeho tradice vychází z dříve rozšířeného skopového masa, které se po skočení velikonočního půstu hojně objevovalo na české jídelní tabuli. Právě půst je jednou z dalších velikonočních tradic, která se dodržovala na Velký pátek. Receptů na velikonočního beránka existuje nepřeberné množství, po upečení se nejčastěji zdobí rozinkami a barevnou mašlí.

Kromě beránka se také pečou jidáše. Malé pletence z bílé mouky a medu symbolizují provaz, na kterém byl Jidáš oběšen. Traduje se, že ten, kdo sní jidáše na Zelený čtvrtek za svítání, se bude celý rok těšit dobrému zdraví.

Mezi další velikonoční tradice patří například jarní úklid, či velikonoční zajíček, který se do střední Evropy dostal díky vlivu západních zemí.
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Velikonoční tradice? Prozradíme vám, na co nezapomenout!