Hody, hody, doprovody: Kde se vzaly známé velikonoční tradice a které z nich dodržujete vy? HLASUJTE!

Aktualizováno 27.04.2018

Ilustrační foto
Zdroj: profimedia.cz

Oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista je významným křesťanským svátkem, ke kterému se pojí obrovské množství tradic. Které z nich dodržujete vy?

Jedním z nejoblíbenějších svátků v roce jsou bezesporu Velikonoce. První zmínku o oslavě zmrtvýchvstání Ježíše Krista je možné najít v listech apoštola Pavla, které byly sepsány kolem roku 50. Právě i přes křesťánský původ populárního svátku jsou tradice s ním související hojně rozšířeny i mezi ateisty.

Zdroj: Thinkstockphotos

Vrcholem velikonočního týdne je Velikonoční pondělí, kdy chlapci a muži obcházejí domácnosti svých známých a pletenou pomlázkou vyšupávají ženy a dívky. Podle pověstí tak činí proto, aby dívky po celý rok zůstaly zdravé a plodné. Muži při hodování pronášejí nejrůznější říkanky. Výměnou za koledu pak ženy dávají malovaná vajíčka, nejrůznější pamlsky, či alkohol.

Zdroj: oficiální zdroj


Svátky jara si rovněž málokdo dokáže představit bez sladkého velikonočního beránka. Jeho tradice vychází z dříve rozšířeného skopového masa, které se po skočení velikonočního půstu hojně objevovalo na české jídelní tabuli. Právě půst je jednou z dalších velikonočních tradic, která se dodržovala na Velký pátek. Receptů na velikonočního beránka existuje nepřeberné množství, po upečení se nejčastěji zdobí rozinkami a barevnou mašlí.

Zdroj: oficiální zdroj

Kromě beránka se také pečou jidáše. Malé pletence z bílé mouky a medu symbolizují provaz, na kterém byl Jidáš oběšen. Traduje se, že ten, kdo sní jidáše na Zelený čtvrtek za svítání, se bude celý rok těšit dobrému zdraví.

Zdroj: Thinkstockphotos

Mezi další velikonoční tradice patří například jarní úklid, či velikonoční zajíček, který se do střední Evropy dostal díky vlivu západních zemí.


 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Velikonoční tradice? Prozradíme vám, na co nezapomenout! 


Novinky z NOVY