NEUVĚŘITELNÉ: Vědci vykopali v Dánsku Thorovo kladivo!

Aktualizováno 13.03.2019

Thor
Zdroj: Walt Disney Pictures

Na každém šprochu pravdy trochu a Thor možná opravdu existoval. Archeologové totiž pří vykopávkách v Dánsku objevili jeho kladivo!

V severské mytologii Thor díky svému kladivu bráni obrům ve zničení Asgardu. Již byly nalezeny tisíce drobných detailních amuletů, které se podobají této zbrani. Ale po celá léta si byli výzkumníci nejistí, zda nálezy opravdu reprezentují Thorův Mjölnir, nebo něco úplně jiného.

Nyní je ale jasno, na dánském ostrově Lolland  byl objeven amulet z 10. století, který přináší rozhodující poznatky. Jsou na něm vyryty runy, které se dají přečíst jako „Hmar x is“, tedy „Toto je kladivo“. Tedy Thorovo kladivo.

Zdroj: Twitter


„Byl to ochranný amulet, jehož síla se dala sčítat, často můžeme vídat ztvárnění, kdy torshammere (označení pro „kladivovité“ amulety) je vyobrazen společně s křesťanským křížem a poskytují tak dvojnásobnou ochranu,“ řekl Peter Pentz, archeolog z Národního muzea v Dánsku.

Nově nalezené „kladivo“ je z bronzu, výzkumníci však na něm nalezli stopy stříbrného nebo cínového a zlatého nátěru. Peter Pentz vyjádřil svou neskonalou vděčnost rytci, který svým výtvorem potvrdil, co tyto symboly ztvárňují. Runy, které vše vyjasnily, mají tloušťku od 3 do 7 milimetrů, jejich rytec musel tedy být velmi precizní.


Zdroj: WikiMedia Commons


Muzeum Lolland-Falster, které objev oznámilo, údajně nemá žádné plány rozšířit vykopávky v místě naleziště, údajně však v dané lokalitě hodlají dále pátrat s detektory kovů. 


Thora a jeho kladivo uvidíte ve snímku Thor v sobotu 24. března 2018 od 22:10 na TV Nova nebo v repríze v neděli 25. 3. 2018 od 18:00 na Nova Cinema.NEPŘEHLÉDNĚTE:

To je teda proměna! Co se stalo se svalnatým sexsymbolem?

Jim Carrey jako severský bůh? I tak mohl vypadat fantasy snímek Thor!


Novinky z NOVY