Zataženo, občas trakaře měl být původně úplně jiný film! Tvůrci animáku vyškrtli důležitou dějovou linku

Aktualizováno 16.04.2018

Zataženo, občas trakaře
Zdroj: Archiv TV Nova

Příběh městečka, ve kterém z nebe prší jídlo, je adaptací dětské knihy z roku 1978. Původní příběh měl dost jinou strukturu a postavy. Co všechno tvůrci změnili?

• Animák Zataženo, občas trakaře (v originále Cloudy With a Chance of Meatballs, což by se dalo přeložit jako Oblačno, místy kabanátky) je založen na dětské obrázkové knize od manželů Judi a Rona Barrettových z roku 1978, která byla ve Spojených Státech zvolena jako jedna ze sta nejlepších obrázkových knih pro děti vůbec. Dodnes se prodalo přes tři miliony výtisků.

• V Izraeli se snímek jmenuje „Prší falafely“, v Turecku „Prší kofte“. Falafel je čistě vegetariánský pokrm pocházející z Egypta. Jedná se o smažené kuličky z cizrny. Kofte jsou v podstatě masové kuličky populární zejména na Středním východě.


• V každé scéně, kdy se Flint a Sam chtějí políbit, je Sam na levé straně a Flint na pravé.

Zdroj: Archiv TV Nova


• Nejoblíbenější scéna tvůrců je dárek, který od Flinta dostane Sam - Kouzelný zámek ze želé, jehož vlastnosti animátoři pečlivě studovali ve vaně naplněné dotyčnou pochutinou.


• Vnější vzhled Flintovy laboratoře je vymodelován podle Wardenclyffe Tower, která sloužila Nikolu Teslovi jako laboratoř pro experimenty s bezdrátovým přenosem.

• Neil Patrick Harris měl v původním znění propůjčit svůj hlas hlavnímu hrdinovi Flintu Lockwoodovi. Po přečtení scénáře si však vyžádal jinou roli – opičák Steve mu totiž přišel mnohem zajímavější.
 V knižní předloze se příběh dost liší:

Příběh knihy je vyprávěn z perspektivy dvou dětí (dívky a chlapce), kteří sedí u snídaně, zatímco jim dědeček připravuje palačinky. Pes po kuchyni honí kočku a způsobí, že děda jednu z palačinek upustí chlapci na hlavu. To vede dědečka k rozhodnutí dětem večer před spaním vyprávět o mytickém městečku Chewandswallow, místě, které je požehnáno jedlým počasím.

V Chewandswallow se počasí projevuje třikrát denně, vždy v čase snídaně, oběda a večeře začne z nebe padat jídlo. Obyvatelé si čtou předpověď počasí jako jídelní lístek. Všichni jedí jen to, co spadne z nebe, ve městě jsou dokonce restaurace bez střechy, kde si jen počkáte, až vám bašta spadne na stůl.

Zdroj: Archiv TV Nova


Samozřejmě příběh nemůže jen podnítit fantazii a skončit bez konfliktu, kterým zde jsou začínající problémy s počasím. Stále častější přívalové špagetové bouře, nepoživatelné kombinace jídel, jako růžičková kapusta s burákovým máslem a majonézou, záplavy taveného sýra a sendviče se želatinou. Dokonce přijdou i tornáda ze soli a pepře! Na obyvatele už to je moc. Opouští město a přijímají princip nákupu potravin v supermarketu. Sourozenci usínají a do rána napadne hromada sněhu. Když vyběhnou ven a slunce září nad zasněženými kopci, celá scenérie působila jako kopa šťouchaných brambor politých máslem.

Tvůrci filmu se rozhodli příběh sourozenců vyškrtnout a zaměřit se pouze na Chewandswallow. Rozvinuli příběh městečka o samotný vznik jedlého počasí a přidali hlavního hrdinu Flinta Lockwooda.


Animák Zataženo, občas trakaře můžete sledovat na Nova Cinema v pátek 16. března 2018 od 20:00 nebo v repríze v sobotu 17. 3. 2018 od 15:00 na tomtéž kanále.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Legendární Sněhurka a sedm trpaslíků: Jak vznikl hlas zlé královny? Neuvěříte, co si herečka vyndala z těla!

TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU: Oscarová pohádka Ledové království vydělala desítky miliard korun! Co stálo za jejím úspěchem?


Autor: Kir


Novinky z NOVY