Charakteristická čepice zmizela, včely zůstaly. Jak se liší nová adaptace Sherlocka Holmese od knižní předlohy?

Aktualizováno 21.03.2018

Jak prosté
Zdroj: Nova.cz

Dobrodružství Sherlocka Holmese je stále atraktivní tématikou a těší se mnoha filmovým adaptacím. Americká televizní síť CBS se inspirovala dílem Sira Arthura Conana Doyla a vytvořila volnou adaptaci "Sherlock Holmes: Jak prosté". Co nový seriál zachoval z knižní předlohy a co naopak novému Holmesovi chybí?

Seriál Sherlock Holmes: Jak prosté je netradiční interpretací detektivních případů dvojice Holmes a Watson. Snaha tvůrců odlišit nového Holmese od britské adaptace a představit divákům neokoukaný formát se vyplatila. Hlavní postavou zůstává geniální soukromý detektiv, avšak charakter Sherlocka Holmese i jeho okolí prošly mnoha změnami. Knižní klasika oblečená v moderním kabátě nabízí svým divákům kombinaci kriminálky a výstředního detektiva, který kromě zločinu bojuje i s svým soukromím.

Novodobé zpracování je inspirováno Doylovým dílem, ale ve volné adaptaci je mnohé jinak, než by konzervativní fanoušek chtěl. Nicméně změna je život a nové zpracování baví prvky moderního seriálu i původní předlohy.
 

1) Sherlock jinak: Postava Sherlocka Holmese se značně liší od originálu. Namísto anglického gentlemana je Holmes potetovaný podivín, bojující s drogovou závislostí. Nová interpretace představuje akčnějšího, místy dětinského detektiva. Režisér chtěl zachovat charisma původního vyšetřovatele a při tvorbě "nového" Sherlocka pracoval s psychologickými studiemi, které byly vypracovány na základě knižních předloh.
 

2) New York je nový Londýn: Po absolvování léčby pro drogově závislé se Holmes stěhuje do Velkého jablka. Na základě předchozí spolupráce se Scotland Yardem začne Sherlock pomáhat kriminálce NY. Režie tak vyměnila lokace Velké Británie za okolí New Yorku.

Zdroj: Nova.cz

3) Kde je čepice: Pro postavu Sherlocka Holmese je charakteristickým znakem tvídový plášť a lovecká čepice. Novodobé adaptace (Sherlock, Sherlock Holmes: Hra stínů) od staromodního oděvu upustily. Jonny Lee Miller je stále elegantní avšak obléká se dle trendů současné módy. Loveckou čepici vyměnil za rockerskou bekovku.
 

4) Sherlock bez houslí: Jako správný gentleman, Holmes v knihách hraje na housle. Hra na strunný smyčcový nástroj pomáhá detektivovi přemýšlet a soustředit se. V seriálu Jak prosté se housle objeví, ale sám detektiv na ně nehraje.
 

5) Chovatel včel: Sir A.C. Doyle ve svých knihách poslal Sherlocka Holmese na důchod do Sussexu, kde se po pestré detektivní kariéře věnoval chovatelství včel. Ve verzi CBS chová detektiv své včely na střeše newyorského domu.

Zdroj: Nova.cz

6) Watson je žena: Nejvýraznější změnou je obsazení herečky Lucy Liu do role doktora Watsona. Namísto věrného asistenta je v seriálu Joan Watsonová, doktorka dohlížející na Sherlockovu abstinenci. Holmes si všimne jejího nadání a začlení ji do řešení svých případů.
 

7) Nová pracovna, stará domácí: Ve většině příbězích vystupuje postava paní domácí Hudsonové. Vlastník londýnského domu na Baker street se stará o dvojici detektivů a vznikne mezi nimi pomyslný vztah matky a syna. Ačkoli v Americe bydlí Holmes v Brooklynu paní Hudsonová se v seriálu objeví hned několikrát, poté co přijme roli uklízečky v jejich domě.
 

8) Moriarty, Mycroft, Adler: V seriálu se objevují i další originální postavy a jejich nové adaptace. Holmesovi zkříží cestu jeho brart Mycroft Holmes či nemesis Irene Adler, která je ve skutečnosti přestrojená Jamie Moriarty, postava inspirováná odvěkým rivalem pana Holmese, profesora Moriartyho. Změnu prodělala i Mary Watsonová. Původně doktorova žena v seriálu vystupuje v roli Joaniny matky.
 

Zdroj: Nova.cz

Jak se zločinem v New Yorku bojuje Sherlock Holmes, můžete sledovat od 22. února na Nova Cinema.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Mačkáš mi chleba! Divoká Bára slaví úspěch. Tohle teď o hladové Robinsonce píšou fanoušci!

Nečekaný zvrat ve světě Spider-Mana: Peter Parker je mrtvý! Fanoušky pavoučího muže čeká spousta novinek

chm TV Nova

Novinky z NOVY