Black Panther přichází! Jsou zvěsti o nejlepší komiksovce pravdivé?

Aktualizováno 15.03.2018


První ohlasy na nový film ze stáje Marvelu nešetřily chválou. Z několika směrů bylo dokonce slyšet zmínky o „nejlepší komiksovce vůbec“. Jak tedy sólovka Black Panthera dopadla?

Nový snímek z marvelovského univerza tak trochu vybočuje z řady. Představuje nám Wakandu, domovinu krále T’Chally, který stejně jako předchozí panovníci vládne mocí Black Panthera. A nejde jenom o oblek, který je vyrobený z vibrania, téhož materiálu, ze kterého je vyroben štít Kapitána Ameriky

Zdroj: IMDb

Wakanda totiž stojí na jediném nalezišti onoho nerostu na celé planetě. Vibranium však není obyčejný kov, ovlivňuje i místní faunu a flóru. A právě jedna z květin, která díky němu roste, dává králům nadlidské schopnosti. V neposlední řadě je vibranium zdrojem neuvěřitelného pokroku, kterým Wakanda vládne. Malá africká země svou technologickou vyspělost zatím před světem zdárně skrývá, ale možná již nadešel čas vyložit karty na stůl.

Zdroj: IMDb

T’challova malá africká země je tím, díky čemuž Black Panther vybočuje z řady ostatních komiksových filmů. Vedle Dr. Strange, kde se diváci podívali do jiných dimenzí, nebo Strážců galaxie, kteří fanoušky přenesli na vzdálené planety, se může zdát Black Panther trochu obyčejný. Nenechte se ale zmást, rozpočet se údajně pohyboval okolo monstrózních 200 milionů dolarů (přes 4 miliardy korun). A na filmu je to opravdu znát.

Wakanda kombinuje sci-fi prvky technologicky nejvyspělejšího národa na světě s elementy vycházejícími z její historie, na každém rohu je znát vliv kultury afrických kmenů.

Zdroj: IMDb

Rozhodně od Black Panthera nečekejte akční nářez. Jde spíš o politický thriller s akčními prvky. Režisér Ryan Coogler akční scény servíruje rozklepanými záběry, které působí jako z boxerského ringu. To není žádné překvapení, vždyť také stojí za snímkem Creed, což je spin-off legendárního Rockyho. Aby těch spojitostí nebylo málo, úlohy hlavní záporné postavy se ujal Michael B. Jordan, který právě titulního Creeda ztvárnil a v Black Pantherovi s připsal již třetí spolupráci s režisérem. Jeho záporák Killmonger je jednou z dalších předností snímku, neboť jeho motivace vychází ze sociální situace v místech, v nichž vyrůstal. Je tedy velmi dobře čitelný a snad jej divák může i v jeho počínání chápat.

Zdroj: IMDb

Black Panther je jiný. Kdo čeká „jen další“ superhrdinský film, možná bude mírně zklamán, pro všechny ostatní by pak měl být vítaným osvěžením marvelovského filmové vesmíru. Úžasná audiovizuální stránka, netradiční zasazení a funkční obsazení pak dává zapomenout na drobné béčkové přešlapy, jako je například úvodní flashback a z něho vycházející mírná předvídatelnost několika dějových zvratů.

Autor: Kir

Snímek Black Panther sledujte v sobotu 5. června od 20:20 na Nově nebo v repríze ve středu 9. června od 20:00 na Nova Cinema.


Novinky z NOVY