TO BY VÁS NENAPADLO: Cruella ze 101 dalmatinů skutečně existovala! Kým se autorka inspirovala?

Aktualizováno 25.07.2018

101 dalmatinů - 6
Zdroj: TV Nova

Hlavní záporačka animovaného filmu 101 dalmatinů skutečně existovala! Kdo to byl a jak se o ní autorka knižní předlohy dozvěděla?

Když se řekne 101 dalmatinů, většině diváků se vybaví hraný film z roku 1996. Ten je však pouze předělávkou o 35 let staršího animáku, který je adaptací stejnojmenné knižní předlohy. Příběh 17. Disneyho animované klasiky pojednává o osudech dvou londýnských rodin. O početné rodině dalmatinů a o rodině jejich pánů Rogera a Anity Radcliffových. Vše se zdá být krásné, dokud se na scéně neobjeví Anitina známá Cruella de Vil, která si touží ze štěňátek dalmatinů udělat kabát. Když Radcliffovi odmítnou pejsky prodat, Cruella se rozhodne je unést!

Zdroj: TV Nova

Co jste o oblíbeném animáku nevěděli?

– Scéna s narozením štěňátek má reálný základ: dalmatini spisovatelky Dodie Smith, která je autorkou knižní předlohy, měli 15 štěňátek! Jedno z nich se narodilo bez známek života, Dodiin manžel jej však dokázal oživit. Nicméně si ponechali jen několik z nich a zbylých štěňátek se ujaly jiné rodiny.

– Ačkoli se zdálo, že finanční potíže studia Walta Disneyho díky úspěchu Popelky jsou ty tam, kvůli finančnímu neúspěchu Šípkové Růženky (1959) se Disney opět dostal do dluhů a budoucnost byla zase nejistá. Dokonce se zvažovalo uzavření sekce animovaných filmů, vzhledem k tomu, že se společnost zaměřila více na hrané filmy, televizní produkci a zábavní parky. Snímek 101 dalmatinů přišel do kin v lednu 1961 a stal se do té doby nejvýdělečnějším animovaným filmem, opět tedy animák zachránil budoucnost celé společnosti i jejího působení v oblasti kreslených pohádek.

Zdroj: TV Nova


– Kvůli finančním problémům studia musely být sníženy výrobní náklady filmu. To se podařilo pomocí xerografie, kopírovacího procesu, který se využívá například v laserových tiskárnách. Díky tomu nemuselo být každé okýnko ručně animováno. Výtvarný styl snímku se musel trochu přizpůsobit technologii a nastavil vizuální směr budoucích Disneyovek (jakoby naškrábané, hrubé obtahové linky). Ten se držel, dokud technologie dostatečně nepokročila, aby mohly mít projekty jemnější vzhled, k čemuž došlo během příprav filmu Záchranáři (1977).

– Když si Walt Disney v roce 1956 poprvé přečetl knižní předlohu od Dodie Smith, okamžitě si zajistil práva na zfilmování.
Dodie později prohlásila, že vždy tajně doufala, že k tomu dojde.

– Dodie Smith žila s celkem devíti dalmatiny, jeden z nich se dokonce jmenoval Pongo. Nápad na knihu dostala, když ji navštívila přítelkyně, která žertovně prohlásila: „Z těch hafanů by byl skvělý kabát.– Všimněte si, že štěňátka mají odlišné barvy obojků podle pohlaví. Pejsci mají červené, a fenky modré. Totéž můžete vidět u Ponga a Perdity.

– Z patnácti štěňátek, která se narodí Perditě, je pojmenováno pouze šest.

– Waltovi Disneymu se vizuální styl, který musel být vytvořen, aby bylo možné využít xerografii, vůbec nelíbil.

– Všimněte si, že v úvodních titulcích a zároveň na téměř všech dalmatinech je ukrytý Mickey Mouse!


Animovanou klasiku 101 dalmatinů sledujte v sobotu 10. 2. 2018 od 17:45 na TV Nova nebo v repríze v pondělí 12. 2. 2018 od 18:25 na Nova Cinema.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Will Smith se objeví v hraném Aladinovi. Neuhodnete, jakou roli dostal! Tuhle postavu si zamilujete

Kniha džunglí: V legendárním animáku měli zpívat Beatles! Přišla však zradaAutor: Kir


Novinky z NOVY