Velké zklamání Zdeňka Svěráka: Na kterou scénu ve Vratných lahvích se nejvíce těšil? Nakonec bylo vše jinak!

Aktualizováno 01.03.2018

Vratné lahve - 1
Zdroj: Archiv TV Nova

Ve filmu Vratné lahve najdete odkazy na několik českých filmů, se kterými má Zdeněk Svěrák co dočinění. Které to jsou? A proč měl Zdeněk Svěrák z natáčení strach?

Zdeněk Svěrák je známý jako herec, zpěvák, divadelník, textař a v neposlední řadě také scénárista. Podle jeho scénářů natáčel filmy i jeho syn Jan. Právě tak vznikly filmy Obecná škola (1991) a Kolja (1996). Snímek Vratné lahve (2007) je pomyslným vrcholem volné trilogie, do které patří dva předchozí zmíněné filmy.

Zdroj: ČSFD


Příběh je inspirován mužem, kterého poznal Zdeněk Svěrák v samoobsluze. Zdeněk Svěrák se za ním rád vracel a povídal si s ním. Právě příběh postaršího obyčejného muže ze samoobsluhy, kam lidé chodili vracet lahve, nastartoval ve Svěrákově hlavě námět k filmu.


Ve filmu, kde se objevují velká jména jako Tatiana Vilhemová, Jan Budař, Daniela Kolářová, Jiří Macháček, Nela Boudová a mnoho dalších, vystupuje zde také Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák) jako postarší učitel českého jazyka na gymnáziu. Školu opouští, ale nevydrží jen nečinně sedět, proto si hledá novou práci. To se mu po chvíli povede. Stává se messengerem-poslem na kole. Svou roli ale brzy nahrazuje bezpečnějším zaměstnáním – ve výkupu lahví v supermarketu. Jak to s jeho osudem bude dál a jak zasáhne životní rozhodnutí v podobě změny zaměstnání jeho manželství?

 

Proč se Zdeněk Svěrák natáčení bál?

Zdeněk Svěrák filmem porušil svou hereckou pauzu, protože naposledy se v celovečerním hraném filmu objevil v Koljovi. Bál se, že po takové herecké pauze nebude jeho výkon stoprocentní. Jeho obavy se ukázaly jako zbytečné. S režisérem filmu, synem Janem, měli sice dohady ohledně celého scénáře. Za hraní ale syn Zdeňka pochválil. 

 

Ve filmu najdeme časté odkazy na film Kolja. Zde si můžete ověřit, o kterých jste nevěděli a které si z filmu pamatujete:


– Ve scéně, kdy přijde pan Tkaloun k Jaruš na smluvenou schůzku a její manžel zmiňuje, že ona tenhle film vždycky obrečí, mluvili právě o Koljovi. V pozadí je slyšet malý Kolja, jak telefonuje do sprchové hlavice ve vaně.


– Manželka Eliška (Daniela Kolářová) ve chvíli, kdy si prohlíží televizní program, zaškrtává film, na který se plánovuje dívat. Je to opět Kolja.


– V tomto filmu je možné se také setkat s lidmi, kteří hráli ve filmu Kolja: Miroslav Táborský, Zděněk Svěrák, Nela Boudová.
 

– Kolja ale není jediným filmem, na který je odkazováno:
V tomto filmu se spolu setkali herci Pavel Landovský a Ondřej Vetchý jako otec se synem. Oba dva s už spolu jednou hráli ve filmu Černí baroni.


– Na začátku filmu můžeme slyšet zvuk hodin. Ten se objevuje i ve úvodu dalšího filmu Jana Svěráka, Obecná škola. 


– Frázi „nepozdravil jsem pana učitele, protože už nás neučí“ nepoužil Zdeněk Svěrák poprvé. Tato hláška zazněla i ve filmu Případ Platfus.

Zdroj: ČSFD

 
– Ve filmu se objeví fotografie z doby, kdy byli pan Tkaloun a paní Tkalounová mladí. Fotka byla vyfocena při natáčení filmu Na samotě u lesa.

 

A co hudba k filmu?

– Na svatební hostině v restauraci hosté tancují na píseň Vilém peče housky, kterou nazpívala Naďa Urbánková a otextoval ji sám představitel hlavní role, Zdeněk Svěrák.


– Píseň ANI K STÁRU, úvodní znělka k filmu, byla zhudebněna až po vzniku filmu. Píseň, na které spolupracoval Svěrák s Uhlířem, neměla předtím jasný žánr, proto počkali se zhudebněním až po tom, co zhlédli celý film.– Jan Svěrák je známý jako hudebník a textař. Proto do svých filmů rád zařazuje hudební melodie, což není žádným tajemstvím. Má velmi rád i vážnou hudbu, konkrétně tvorbu Antonína Dvořáka, a ani tento film není, podobně jako například Obecná škola, výjimkou. Poznáte Dvořákovy tóny?

 

Další zajímavosti z filmu Vratné lahve:

– S tržbami 124,6 milionů korun se v roce 2012 jednalo o nejvýdělečnější český film od roku 1992. Vydělal například dvakrát více než Pelíšky (1999) a pětkrát více než do té doby nejnavštěvovanější český porevoluční film Tankový prapor (1991).


– Některé věty, které během natáčení paní Tkalounová (Daniela Kolářová) řekne, jsou inspirovány opravdovými výroky maneželky Zdeňka Svěráka Boženy.  

Zdroj: Archiv TV Nova

– Zdeněk Svěrák toužil po výletu balónem, a tak jej do filmu zakomponoval. Při natáčení se ale všechno odehrálo jen v koši zavěšeném na velkém jeřábu, z čehož byl zklamaný.


– Jan Svěrák a Filip Renč se už tradičně navzájem obsazují do svých filmů. Tentokrát se Renč mihne hned v úvodu jako „zdravící telefonista“.
 

Vratné lahve můžete sledovat na Nově v neděli 4. 2. ve 20:20 a v pondělí 5. 2. na Nova Cinema v 18:00.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOP 11 ZAJÍMAVOSTÍ Vratných lahví: Spor s otcem, drzá krádež i velká oběť vítězky Tvojí tváře!

Láska na place, výslech VB či skrytý talent režiséra. Co jste nevěděli o filmu Slunce, seno, jahody?


Novinky z NOVY