TOP ZAJÍMAVOSTI Stopařova průvodce po galaxii: Kontroverzní změny naštvaly fanoušky!

Aktualizováno 28.07.2019

Stopařův průvodce po galaxii
Zdroj: TV Nova

Byť na filmu spolupracoval i autor předlohy, oproti knižní předloze došlo ke vcelku výrazným změnám, které někteří fanoušci přijímali s rozpaky. Co nevíte o filmu Stopařův průvodce po galaxii?

Britský spisovatel Douglas Adams napsal nejdříve rozhlasový seriál, poté knihy a nakonec spolupracoval i na scénáři filmu.

Hlavní postava Arthur Dent (Martin Freeman) má prostě den blbec. Nejdříve zjistí, že jeho dům má být stržen kvůli plánované stavbě dálnice. Zboření jeho domu ale není to nejhorší, protože vzápětí se dozví, že Země bude zničena kvůli výstavbě intergalaktické dálnice a jako třešničku na dortu objeví, že jeho nejlepší přítel, Ford Prefekt (Mos Def) je mimozemšťan, který na Zemi prováděl průzkum pro knihu Stopařův průvodce po galaxii. Tímto podivným ránem odstartují všechna Arthurova dobrodružství a jeho nudný život se od základu změní.

Zdroj: TV Nova
 

– Každý rok se na počest předčasně zesnulého Douglase Adamse (dožil se pouhých 49 let) koná tzv. ručníkový den, během kterého s sebou každý správný fanoušek nosí ručník. Datum je stanoveno na 25. května.

– Kostým maniodepresivního robota Marvina vážil celých 25 kilogramů. Liliput Warwick Davis, který ho na place nosil několik hodin denně, přitom váží pouhých 38 kilogramů. Hlas Marvina v původním znění obstaral Alan Rickman, známý jako profesor Snape ze ságy o Harrym Potterovi.

Zdroj: TV Nova

– Ve dvou záběrech je na okamžik vidět hlava samotného tvůrce Stopařova průvodce po galaxii, spisovatele Douglase Adamse. Poprvé během průletu Slartibartfastovou továrnou, kde je jeho hlava jednou z planet, a podruhé v úplně poslední scéně, kde se loď Srdce ze zlata během použití nepravděpodobnostního pohonu změní právě v Adamsovu hlavu. 

– Ve scéně, kde se Ford Prefect (Mos Def) snaží seznámit s autem, jež považuje za nejvyšší formu života na zemi, je vozidlo, které jej málem srazí, právě Ford Prefect, který byl vyráběný mezi lety 1953 a 1961.

– V záběru na panikařící lidi v ulicích sedí u stolku v kavárně matka Douglase Adamse. Režisér jí nedal žádné pokyny, a tak si prostě jen dál četla noviny.

– Podle Stopařova průvodce vznikl v 80. letech televizní seriál. Na vogonském úřadě Arthur ve frontě míjí robota, který je Marvinem právě z onoho seriálu. Kniha se dočkala také divadelní a komiksové adaptace, na její motivy později vznikla i počítačová hra.

Zdroj: TV Nova

– V původní knižní předloze není o tmavé barvě pleti Forda ani zmínka. Obsazení bývalého černošského rappera Mos Defa tak u fanoušků vyvolalo přinejmenším rozčarování.

– Nad adaptací slavné trilogie o pěti dílech se uvažovalo už roku 1982 a jako producent tehdejší pokus zastřešil Ivan Reitman. Forda Prefecta měli ztvárnit Bill Murray nebo Dan Aykroyd, který však prišel s nápadem na Krotitele duchů (1984), a tak se nakonec dostalo jen na ně.

– Postava náboženského vůdce Hummy Kavuly (John Malkovich) se v původních knihách nevyskytuje, pro scénář ji vymyslel sám Douglas Adams.

Zdroj: TV Nova

– Film byl 20 let ve stádiu, které se pracovně nazývá „Development Hell“ (Vývojové peklo) a krátce před smrtí Douglase Adamse už byla na stole smlouva, podle které měl na režisérskou stoličku usednout Jay Roach (např. Fotr je Lotr), Arthura měl hrát Hugh Laurie (Doktor House) a Zafoda Bíblbroxe měl ztvárnit Jim Carrey. Robert Downey Jr. a Johnny Depp se o roli Zafoda později taktéž ucházeli, režisér však zvolil Sama Rockwella.

Film Stopařův průvodce po galaxii můžete sledovat v neděli 28. 7. od 20:20 na Nova Cinema a v pondělí od 29. 7. v repríze na tomtéž kanále.

 


Novinky z NOVY