Vánoční anketa s Markétou a Karlem

Aktualizováno 05.06.2014

Markéta a Karel si každé vánoce užívají
Zdroj: TV Nova

Vánoce jsou za dveřmi, někteří z nás pečou cukroví a jiní shánějí dárečky pro své blízké. Jak se připravují na vánoční svátky moderátoři TN? Ptali jsme se za vás…

Otázky:
1. Kdy zpravidla začínáte s přípravami na vánoční svátky?
2. Nakupujete dárky promyšleně a dlouho dopředu, nebo je sháníte na poslední chvíli a berete, co vám cvrnkne do nosu?
3. Kdo u vás v rodině peče vánoční cukroví? A kolik druhů míváte?
4. Jak vypadá Váš Štědrý den?
5. Kupujete živý stromeček, nebo máte někde ve sklepě schován umělý?
6. Na jaký dárek nejraději vzpomínáte?

Markéta Fialová

1. Tohle období u nás zvolna zahajuje asi adventní věnec o první adventní neděli, kdy rozsvěcíme první svíčku. No a pak samozřejmě Mikuláš. Ten už startuje tu správnou atmosféru na sto procent.

2. Nejspíš tak nějak mezi. Třeba pro sestru a její rodinu, které posílám letos dárky poštou daleko do ciziny, už je mám samozřejmě nakoupené. Sem tam mívám i dárky s datem „narození“ 23. 12. Ale i o těch se snažím přemýšlet, nemám ráda takové to univerzální „něco“.

3. Moje maminka je ve vánočním cukroví absolutně nepřekonatelná. Já se občas pokusím, ale v tomhle jsem ve srovnání s ní začátečník. Základních mívá devět druhů, každý rok ale zkouší ještě další různé recepty, takže výsledkem bývá tak 12 voňavých, krásných a nesmírně dobrých kousků.

4. Už tradičně k nám čtyřem doma na Štědrý den přibude maminka z manželovy strany. Ke stromečku zve naše děti Ježíšek, který v jedné tiché a slavnostní chvíli zazvoní zvonečkem, (kterým mimochodem zvonil už nejméně třem generacím před nimi). Poté co si rozdáme dárky, přijde večeře, tradičně čtyři chody. Kromě rybí polévky, kapra v aspiku a smaženého se salátem musí nutně být i staročeský Kuba, kvůli kterému se už na Martina kupuje husa, aby bylo husí sádlo. A kdo ještě může, samozřejmě mlsá cukroví.

5. Míváme voňavý čerstvý smrček, nebo spíš smrk, čím větší, tím lepší. Chodíme ho vybírat s holkami a kolikrát obejdeme několik míst, než nám nějaký padne do oka.

6. Bylo mi tak asi osm nebo devět, když jsem dostala nádherné loutkové divadlo. Do té doby leželo na půdě. Máma si tehdy dala obrovskou práci a loutkám ušila nové šaty, táta spravil drátky a lanka, restauroval kulisy a nábytek. To byl naprosto bezkonkurenčně můj nejhezčí vánoční dárek.

Karel Voříšek

1. Jakákoliv pravidla mě zpravidla nebaví. Proto se mi těžko odpovídá. Neplánuju přípravy, najdou si mě samy.

2. Koukám kolem sebe, poslouchám a z různých narážek svých blízkých si snažím zapamatovat, čím bych komu udělal radost. Sem tam i já sám utrousím nějakou poznámku, aby okolí pochopilo. Když ale cítím, že ani to nepomáhá, nenechám nic náhodě a napíšu Ježíškovi.

3. Maminka, sestra, babička, teta, sestřenice a k tomu máme nejrůznější ochutnávky od kamarádek. Je toho hodně, nepočítaně. Metabolismus se zapotí, aby to všechno spálil. Ale jednoznačně vítězí vosí hnízda od maminky.

4. Už pětačtyřicet let se scházíme celá rodina u štědrovečerního stolu, ani jednou nikdo nechyběl. Spíš sem tam někdo přibyl (nejdřív moje setra, pak švagr a před rokem poprvé malý synovec Pišta). A co nesmí chybět? Každý rok dostáváme od maminky pod talíř pro štěstí drobnou minci. Všechny je pečlivě schovávám.

5. Živý, jednoznačně živý. I když, teď když o tom přemýšlím… Jak živý, když ho vlastně v lese podříznou.

6. Nerad, ale opravím vás. Já se pořád umím opravdově radovat a být překvapený. Že bych byl pořád dítětem? Ale k věci. Nejvíc jsem byl natěšený v roce 1972, když jsem dostal pod stromeček přímo z porodnice malou sestru Janinu. Ale na jeden dárek si vzpomínám, který mě překvapil a rozladil. V první třídě na školní besídce jsem od spolužačky dostal mýdlo. Krásné, voňavé, luxusně zabalené. Ale co to bylo platné. Všichni se mi smáli, že mi ho dala proto, že se nemeju. Až později jsem pochopil, že to bylo z lásky.


Novinky z NOVY