FOTO: Jak vypadají a co dnes dělají nejoblíbenější pohádkové princezny? Herectví už se nevěnuje ani jedna z nich!

Aktualizováno 23.11.2021

Oblíbené princezny dnes
Zdroj: TV Nova

Když tyto herečky hrály princezny v oblíbených pohádkách, byly velmi mladé. Co dělají dnes, po mnoha letech od jejich zlomových rolí? A poznali byste je vůbec?

Marii Kyselkové, která ztvárnila princeznu Ladu v pohádce Princezna se zlatou hvězdou, je dnes už 82 let. Stačilo málo a vůbec by se herečkou nestala. Vystudovala totiž Střední zdravotnickou školu a pracovala jako sestřička. Jednoho dne ale dostala nabídku, aby se z Brna přestěhovala do Prahy a živila se jako manekýnka. V Praze si jí všimli režiséři a začali ji obsazovat do filmů, divadelních představení i pohádky Princezna se zlatou hvězdou. V pohádce měla původně hrát jen jednu z vedlejších rolí. Protože ale hlavní představitelka onemocněla, byla role princezny Lady přeobsazena a Marie se tak díky pohádce zapsala do paměti mnoha malým i velkým televizním divákům. I přesto, že jí byly následně nabízeny velké role, dala přednost rodině.

Zdroj: TV Nova/ Profimedia

Už během natáčení chodila s Petrem Haničincem, kterého si později vzala a měla s ním syna Ondřeje. Manželství se bohužel po několika letech rozpadlo a skončilo rozvodem. Přesto se Marie ještě jednou vdala a porodila dvě dcery. Když děti odrostly, přivydělávala si v důchodu přes deset let jako vrátná na vysokoškolských kolejích v Praze na Strahově, kde Marie ráda komunikovala s mladými studenty. Ti si ji pamatovali právě jako Princeznu Ladu.

Marie Horáková, která ztvárnila titulní postavu Růženky v pohádce Jak se budí princezny, je známá pod jménem Marka Míková. Narodila se 28. prosince 1959 v Českých Budějovicích. Vystudovala režii a dramaturgii na loutkářské fakultě pražské DAMU a nastoupila do pražského divadla Minor jako scénáristka a režisérka.

Zdroj: TV Nova

Svou první roli dostala v patnácti letech ve filmu Robinsonka, ale slávu jí přinesla až role Růženky. V roce 1980 se objevila ve filmu Krakonoš a lyžníci. Ve filmové dráze už ale nepokračovala, proslavila se dále v jiném odvětví – na hudebním poli jako autorka písní, klávesistka a zpěvačka ve skupině Zuby Nehty. Založila občanské sdružení Loutky v nemocnici, na jehož činnosti se aktivně podílí. Vydala několik knih pro děti, sama má děti čtyři.


Jedním z klenotů je i česká pohádka Pyšná princezna. Hlavní ženská hrdinka Krasomila v podání Aleny Vránové patří k našim nejtradičnějším princeznám. Mimo televizní obrazovky hrála Alena v divadle ABC pod vedením Jana Wericha.

Zdroj: TV Nova

Dnes je herečce 85 let a v divadle ani před kamerou už se moc neobjevuje. Diváci ji ale mohli vidět mimo jiné ve filmech Dovolená s Andělem, Hrátky s čertem, Kamarád do deště, Vratné lahve, nebo dokonce v seriálu Ulice, kde ztvárnila nepříjemnou manželku Václava Krále.
 

Letos můžete sledovat vaše oblíbené vánoční pohádky a filmy online na Voyo.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

KOMPLETNÍ VÁNOČNÍ PROGRAM: Co vás během svátků čeká na Nově? Oblíbené pohádky i zahraniční komedie!


VELKÝ VÁNOČNÍ KVÍZ: Jak dobře znáte pohádky a filmy, které neodmyslitelně patří (nejen) k Vánocům?

kuci TV Nova

Novinky z NOVY