Vánoční anketa s Lucií a Reyem

Aktualizováno 21.02.2016

Rey i Lucie se na Vánoce upřímně těší
Zdroj: TV Nova

Vánoce jsou za dveřmi, někteří z nás pečou cukroví a jiní shánějí dárečky pro své blízké. Jak se připravují na vánoční svátky moderátoři TN? Ptali jsme se za vás…

Otázky:
1. Kdy zpravidla začínáte s přípravami na vánoční svátky?
2. Nakupujete dárky promyšleně a dlouho dopředu, nebo je sháníte na poslední chvíli a berete, co vám cvrnkne do nosu?
3. Kdo u vás v rodině peče vánoční cukroví? A kolik druhů míváte?
4. Jak u vypadá Váš Štědrý den?
5. Kupujete živý stromeček, nebo máte někde ve sklepě schován umělý?
6. Na jaký dárek nejraději vzpomínáte?

Lucie Borhyová

1. S příchodem první adventní neděle. Na stole máme věnec a každou neděli zapálíme jednu svíčku. U toho popíjíme vánoční čaj nebo punč, posloucháme koledy nebo pečeme cukroví. Je to taková naše rodinná tradice a chystáme se na příchod Vánoc. Mám toto období velice ráda a je fajn, že se scházíme celá rodina a užíváme si, že můžeme být všichni pohromadě.

2. Většinou dárky kupuji po celý rok. Když jedu například na dovolenou nebo se někde objeví nějaký zajímavý dárek, o němž vím, že udělá někomu z mých nejbližších radost, hned ho koupím a schovám do skříně. Mám ráda období Vánoc, a tak si ho nechci kazit zbytečným shonem a běháním po obchodech, plných lidí, a kupovat věci na posledních chvíli.

3. Peče celá rodina… (smích) Už když jsem byla malá holka, pomáhala jsem mamince a babičce. Dnes pečeme s maminkou. Moc se na to těšíme a užíváme si to. Miluji vůni, která se pak line z kuchyně celým bytem. Pečeme tak kolem pěti druhů cukroví, naše nejoblíbenější. Ale dostáváme také každý rok krabici cukroví od tety, která peče kolem dvaceti druhů.

4. Krásně. Jsme pohromadě celá rodina po celý den. Chodíme na procházky do lesa nebo do centra Prahy. Kocháme se krásnou vánoční výzdobou, popíjíme svařené víno nebo punč, pojídáme horké kaštany. Když přijedeme domů, nesmí chybět nějaká klasická pohádka. Také jsme většinou tak vyhladovělí a vymrzlí, že už se těšíme na štědrovečerní večeři. Máme dvě polévky – rybí a knedlíčkovou. Každý si vybere podle chuti. Následuje klasika – smažený kapr a bramborový salát. A pak jdeme celá rodina ke stromečku, kde zpíváme koledy a těšíme se na rozbalování dárků. A když to stihneme do půlnoci, vyrážíme na půlnoční mši.

5. Kupujeme živý stromeček. Má svou atmosféru – krásně voní, a když začne opadávat, víte, že přišel ten správný čas ho odstrojit… (smích) Svého času jsme jezdili přímo k lesníkům do brdských lesů, a tam si stromeček vybírali. Mělo to svůj půvab a kouzlo.

6. Myslím, že mi do dneška zůstalo to, že se umím radovat z maličkostí. Proto mám upřímnou radost z každého dárku, který dostanu. Nechávám si je pak všechny dohromady na jednom místě v ložnici u postele a raduji se z nich.

Ray Koranteng

1. Většinou začíná manželka beze mě, zpravidla kolem 5. prosince, kdy má naše starší dcera narozeniny, takže máme zároveň o důvod víc slavit Mikuláše. Navíc máme Vánoce rádi. Takže čím déle si atmosféru užíváme, tím je zajímavější.

2. Snažím se nakupovat už během listopadu. Za prvé jsou volnější obchody a za druhé mám pocit, že na poslední chvíli člověk koupí pod tlakem cokoli a za jakoukoli částku. Takže spíš přemýšlím, co by se mým blízkým líbilo.

3. Manželka se starší dcerou. Další dostáváme od tchýně z Moravy, takže druhů míváme docela dost, tak osm až deset. V menších sériích. Pestřejší, ale méně.

4. Na stole musí být adventní věnec, na topení vždycky máme kůru z citrusů, většinou z pomeranče. Po lehčím obědě jdeme na hřbitov, kde jsou pochováni moje babička a děda. Pak zpravidla odjíždím do práce, kde jsem doposud strávil drtivou většinu Štědrých dnů. Vracím se většinou kolem 18. hodiny. Na večeři k nám chodí moje maminka, máme rybí polévku a kapra s bramborovým salátem. Pak jdeme ke stromečku, kvůli dvouleté dcerce musí někdo nenápadně zazvonit zvonečkem a otevřít okno, aby měl Ježíšek kudy přiletět. Docela si to užíváme. Většinou kolem 21. hodiny začíná v televizi pohádka, kterou míváme k rozbalování dárků jako kulisu. Spát chodíme pozdě, protože není kam spěchat. Jsou konec konců Vánoce.

5. Extrém byl, že jsme ho ozdobili tři týdny před Štědrým dnem. Zpravidla nám vydrží dva týdny před a týden po Vánocích. Kupujeme si živý, jedličku nebo kanadský smrček… zkrátka něco, co dlouho vydrží.

6. Dokážu se radovat prakticky z čehokoli, takže dárků, na které vzpomínám, byla celá řada. Nejzajímavější Vánoce bývají, když máte v rodině nové dítě. Moje první dcera Vanesa byla téměř dárek pod stromeček. Jednou jsem od ní dostal přívěsek s nápisem „pro nejlepšího tátu“. Mám ho na klíčích a nosím ho všude s sebou.


Novinky z NOVY