Film Marečku, podejte mi pero! nastartoval kariéru největší české dětské filmová hvězdě. Uhádnete které?

Aktualizováno 07.01.2018

Marečku, podejte mi pero!

Česká komedie Marečku, podejte mi pero! je natočená převážně v prostředí továrny a střední průmyslové školy, kam dochází na večerní vyučování zaměstnanci, aby si doplnili vzdělání a mohli v práci povýšit.

Film natočil v roce 1976 Oldřich Lipský na námět Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Oba se inspirovali vlastními zkušenostmi, rok přednášeli ve večerní škole, a proto se děj filmu odehrává převážně tam. Například dva studenti v první lavici, kteří podávají pero a tabulky - ty měl Ladislav Smoljak opravdu ve třídě, kde přednášel.

Ve filmu kromě Jiřího Sováka a Josefa Kemra hraje i Tomáš Holý, kterému v tu dobu nebylo ještě ani osm let. Ztvárňuje malého chlapce Matulu, který nese vzkaz od ředitele školy. V ten moment se Tomáš objevil poprvé ve filmu a začala jeho obdivuhodná kariéra. Stala se z něj největší česká dětská filmová hvězda. Režisérovi se jeho výkon natolik líbil, že ho obsadil do dalšího filmu Ať žijí duchové!

Určitě si pamatujete i stařičkého profesora Hrbolku, který pronesl právě tu známou větu "Marečku, podejte mi pero!". Jeho představitel František Kovářík se narodil 1. října 1886 a ve stejný den roku 1984 i zemřel. Přesně na den se tedy dožil krásného věku 98 let.

 

Na film Marečku, podejte mi pero! se nezapomeňte dívat v pátek 15. 12. od 20:20 na Nově, nebo v repríze v pondělí 18:12. od 10:10 na Nově.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Sendvič mění barvu... TO JSOU CHYBY! V čem se ještě sekli tvůrci filmu Sám doma a bohatý?

TOP 9: Dospělí v rolích dětí a bezejmenné hlavní postavy! Jaké jsou největší zvláštnosti filmu Polární expres?

NEUVĚŘITELNÉ: Při natáčení milostné scény ve filmu Temné síly museli být přítomni kaskadéři! Co záběr komplikovalo?


Novinky z NOVY