Černá buřinka, bílý karafiát v klopě a v ruce deštník. To je Pan Tau! Kdo byl ale ve skutečnosti?

Aktualizováno 07.01.2018

Otto Šimánek - Pan Tau - 13
Zdroj: oficiální zdroj

Pro tisíce dětí byl hrdinou, vlastní dcera jej nechtěla vidět. Jako Pana Tau ho znali a milovali diváci i za hranicemi tehdejšího Československa, málokdo však věděl, jak se ve skutečnosti jeho představitel jmenuje, byl to prostě Pan Tau...

Otto Šimánek (narozen 1925, zemřel 1992) vdechl život postavě němého kouzelníka, který dětem plnil přání. Jeho herectví bylo založeno na jemné mimice, a to podstatně víc než na hlase. Možná i proto si jej diváci tak snadno nevybaví v jiné roli, kterých ztvárnil nespočet. Objevil se i v řadě dalších českých filmových hitů jako třeba Pane, vy jste vdova! (1970), Zítra vstanu a opařím se čajem (1977), Lucie, postrach ulice (1984) či Chobotnice z II. patra Veselé vánoce přejí chobotnice (1986). Kromě Pana Tau si však nikdy nezahrál hlavní postavu.

Zdroj: oficiální zdroj


Herec Otto Šimánek si prožil v soukromí několik velkých dramat. Velmi jej trápila vážná roztržka s jeho dcerou Alexandrou. Ta v šestnácti letech otěhotněla a s otcem se kvůli tomu nepohodla a na nějakou dobu se s ním úplně přestala stýkat. Psychicky velmi náročné bylo pro Šimánka i období nemoci jeho manželky Hermíny Jarešové, která souboj se zákeřnou rakovinou nakonec prohrála. V těžkých chvílích herec nacházel útěchu ve své práci. A později i v blízkosti Ludmily Muchové, která se stala jeho druhou manželkou a po jejímž boku zůstal až do konce svého života. Zemřel na rakovinu, stejně jako jeho první manželka. Letos je tomu 25 let, co vydechl naposledy, jako Pan Tau je ale nesmrtelný.

Zdroj: oficiální zdroj


S karafiátem v klopě a s buřinkou na hlavě zazářil ve 33 dílech televizního seriálu a třech celovečerních filmech. První dva filmy (Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji z roku 1978) vznikly sestřihem epizod seriálu. A poslední film, Pan Tau (1988), vznikl z původního materiálu. Podle hereckých kolegů byl zřejmě vzorem Pana Tau právě jeho filmový představitel, který se v roli opravdu našel.V květnu roku 2017 informovala německá produkční společnost o záměru natočit dalších 52 dílů seriálu a dva celovečerní filmy.

Na Pana Tau se můžete těšit ve filmu Od zítřka nečaruji v sobotu 9. prosince v 16:30 a v neděli 10. prosince v 09:00 na Nova Cinema.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

TAJEMSTVÍ seriálu Chalupáři: Proč Sovák nikdy nesundával čepici?

MAREČKU, PODEJTE MI PERO: Poznáte místa, kde se natáčela slavná komedie?

ŠTĚPÁNKOVY HOLKY Z BÁSNÍKŮ: Jak dnes tyhle krásky vypadají?


Novinky z NOVY