Vraždící klauni, lidská monstra či stárnoucí nacisté. Jaké jsou nejlepší filmy podle Stephena Kinga?

Aktualizováno 29.12.2019

Nejlepší filmy podle Stephena Kinga!
Zdroj: TV Nova

Hollywood po spisovateli Kingovi sáhl už téměř šedesátkrát. Podívejte se na žebříček nejlepších filmových adaptací knih hororového mága. Která je vaše nejoblíbenější? Hlasujte!

Mezi filmy podle legendy hororvého žánru se najdou kultovní trháky posledních desetiletí, ale i méně známé kousky natočené pro fanoušky „Kingovek“.

1. Carrie (1976)
První Kingův román vůbec a nejlepší filmová verze příběhu o Carrie, dívce týrané vlastní matkou, náboženskou fanatičkou. Ve škole neoblíbená a zakřiknutá dívka Carrie objevuje v tíživých momentech své telekinetické schopnosti. Křehká středoškolačka v mistrovském podání Sissy Spacek, která má české předky, nemá ani ponětí, jak ničivou sílu v sobě nosí, dokud nedostane příležitost dát lekci těm, kteří jí dělali ze života peklo.

Zdroj: TV Nova

2. Zelená míle (1999)
Strhující, i když už trochu otřepaná podívaná. Tom Hanks v roli dozorce Paula vypravuje příběh o odsouzených na smrt. Do popředí vystupuje černý hromotluk, který je nespravedlivě odsouzen za vraždu dvou malých holčiček. Má léčivé schopnosti, což si vyzkoušel i hlavní hrdina, kterého jednu dobu trápil močový měchýř. Stačil jediný pevný stisk a Paul byl jako nový. Ani po letech neztrácí film nic ze své pozoruhodné atmosféry, která doslova připoutává k obrazovce.
Zdroj: csfd.cz

3. Vykoupení z věznice Shawshank (1994)
Další kultovní snímek, který si navíc vysloužil sedminásobnou nominaci na Oskara. Nespravedlivé odsouzení je tu stejně jako v Zelené míli hlavním motivem. Divácky vděčný je i popis života ve vězení a chování dozorců. Andy poznává několik pozoruhodných postaviček, kteří jsou jeho spoluvězni. Když se po letech objeví nečekaně šance na obnovení soudního procesu, které by vedlo k jeho osvobození, zabrání mu v tom ředitel věznice. To už Andymu opravdu nezbývá nic jiného, než si proklestit cestu ven sám.

4. Misery nechce zemřít (1990)
Spisovatel Paul Sheldon vydává svou poslední knihu o hrdince Misery. Je jí už otrávený, proto ji v poslední kapitole zavraždí a je připravený pokračovat v psaní něčeho úplně nového. Vyjíždí si tedy do hor, kde je zvyklý psát, ale cestou se vybourá kvůli sněhové vánici. „Naštěstí“ ho z auta vyprostí zdravotní sestra Annie, která je zároveň jeho velkou obdivovatelkou. Převeze ho do svého domu a tam léčí jeho poraněné nehybné nohy. Její péče brzy přeroste v uvěznění a izolaci od zbytku světa, pro ostatní je Paul nezvěstný. Zprvu milá sestra Annie odhaluje i svou temnější stránku, a ta spisovateli nikdy neodpustí, že jí zabil její oblíbenou hrdinku Misery.
Zdroj: TV Nova

5. Osvícení (1980)
Samotný nápad nastěhovat mladou rodinu do prázdného domu opředeného šílenými historkami zavání tuctovým béčkem o „domu hrůzy“, kterých už proběhlo na filmovém plátně nespočet. Toho si byl Stanley Kubrick dobře vědom a velmi šikovně převedl knihu do filmové podoby. Z románového bestselleru vznikl jeden z nejlépe hodnocených filmů vůbec. Přidělení hlavní role Jacku Nicholsonovi byla už jen třešnička na dortu.
Zdroj: TV Nova

6. Hřbitov domácích zvířátek (1989)
Krásný příspěvek do mlýna filmů o zombie s typickým paranoidním nádechem. Nápad tak jako u Osvícení tedy tuctový, ale geniálně zpracovaný. Pokud se chcete opravdu bát, což už u hororů není moc zvykem, rozhodně vás zaujme tento příběh rodiny Creedových. Film má i pokračování z r. 1992, ale už tp už nedosahuje tak vysoké úrovně.
Zdroj: TV Nova

7. Stůj při mně (1986)
V příběhu nenajdeme příliš „kingovských prvků“ jako je nadpřirozeno a zahnívající hororová atmosféra, v tomto je netypický. Jde o „obyčejné" vyprávění o přátelství 4 dospívajících kluků, kteří se vydávají za dobrodružstvím, a tím je hledání mrtvoly jejich vrstevníka.
Zdroj: TV Nova

To (2017) + To Kapitola 2 (2019)
Když ve městě Derry ve státě Maine začnou mizet děti, musí skupina mladých chlapců a děvčat čelit svým největším obavám v boji proti zlému klaunovi jménem Pennywise, jehož vražedná a násilnická historie se táhne napříč staletími. V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je mnohem nebezpečnější než kdy jindy.

Zdroj: Vertical Entertainment

Na film Zelená míle podle Stephena Kinga se můžete podívat v neděli 29. 12. 2019 od 21:55 na Nově.

Maci/nova.cz

Novinky z NOVY