SMUTNÁ ROSA NA KOLEJÍCH. Odešel legendární český písníčkář Wabi Daněk

Aktualizováno 16.12.2017

Wabi Daněk
Zdroj: Profimedia

Patřil mezi největší ikony české folkové hudby, jeho hudba provázela několik generací, jeho smrt přišla jako rána z čistého nebe. Písničkář a tramp Wabi Daněk už ladí kytaru u nebeského taboráku.

Wabi Daněk (†70) se proslavil na začátku osmdesátých let, kdy třikrát za sebou vyhrál legendární festival Porta. Se svými autorskými písněmi okamžitě zaujal nejen posluchače, ale také odbornou porotu. Na rozdíl od mnoha jiných mužů s kytarou nikdy nesklouzl k prvoplánovitosti a jeho písně nebyly jen líbivé, ale také poetické, s širším myšlenkovým rozsahem.
 

Kromě Rosy na kolejích se nejvíce hrály skladby Co mě učil listopad, Franta má péra, Mávej nebo Hudsonský šífy. Nikdy se nebál experimentů, takže už v osmdesátých letech tak trochu šokoval všechny folkové příznivce, když neměl problém přidat ke své hudbě bicí nebo elektrickou kytaru.
 

Uznáván byl až do konce života. V roce 2012 vydal desku Wabi a Ďáblovo stádo, kde mu přizpívávali například Radůza nebo Aneta Langerová a opět se na něj valil příval vřelých ohlasů kritiků. Ale samozřejmě i fanoušků, když získal Zlatou desku za úspěšný prodej.

Bohužel jeho zdravotní stav se stále zhoršoval. V létě musel kvůli špatnému zdraví zrušit všechny své koncerty, odvolal i očekávané vystoupení na festivalu Benátská noc a na koncertní pódium se už bohužel nevrátil. TN.cz potvrdil informaci o smrti jeho syn s tím, že si nepřeje, aby byl případ nějak medializován. "Je to čerstvá zpráva," sdělil.
 

Zpěvák, vlastním jménem Stanislav Jan Daněk, měl chatrné zdraví už delší dobu. Prošel si infarktem i mrtvicí a kvůli zničeným játrům musel v roce 2010 změnit svůj životní styl. Bohužel si tak prodloužil život pouze o sedm let. Upřímnou soustrast.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

EXKLUZIVNÍ FOTOGRAFIE z pohřbu Karla Štědrého: Ve smuteční síni nezůstalo oko suché. Sbohem, velký pěvče!

Co dnes dělá Michaela z Holek pod zámkem? Je z ní umělkyně! Podívejte se na šokující proměnu


Novinky z NOVY