PRVNÍ DOJMY: Ambiciózní film Milada stojí za vidění hlavně díky fenomenální herečce v hlavní roli

Aktualizováno 18.11.2017

Milada Horáková - 8
Zdroj: TV Nova

Životopisný filmový debut Milada českého režiséra Davida Mrnky, o životě české političky a bojovnice za demokracii, která byla po vykonstruovaném popravena pro dobro vlasti, můžeme rozhodně doporučit. Izraelská herečka Aylet Zurerová v hlavní roli předvádí herecký koncert. Přečtěte si recenzi!

Celovečerní film Milada, který devět let připravoval režisér, scenárista a producent David Mrnka, vypráví o osobnější stránce života Milady Horákové. Političku, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu v roce 1950 popravili, představuje i jako milující manželku a matku s problematickým vztahem k dceři Janě. Snímek o ženě, která se stala symbolem boje za svobodu, dorazí do českých kin 2. listopadu.

Zdroj: TV Nova

Film se nesoustředí výhradně na období posledních roků Milady Horákové, ale začíná v 30. letech, kdy cestovala Evropou a byla aktivní v otázkách solidarity, a to především na poli sociální spravedlnosti, sociální péče a zabezpečení. Značnou část snímku zabírají dvě vězeňské etapy, za nacistů a za komunistů. Film sice neřeší, odkud se vzala, jak přemýšlela, o čem snila, co měla ráda, čemu se smála, ale buduje vnější portrét, do kterého mírné pochyby vnáší jen postava hrdinčiny sestry. Ve filmu je možné zaznamenat mnoho historických nepřesností, které však nepůsobí jako pěst na oko, jako například u jiného historického filmu Masaryk.

Zdroj: TV Nova


Jako prokurátorka Ludmila Brožová se představila Aňa Geislerová, v roli manžela Milady Horákové Bohuslava se objevil Američan Robert Gant, diplomata hrál Vladimír Javorský. Další role ztvárňují Vica Kerekes, Ivana Chýlková, Alena Mihulová, Taťjana Medvecká a Hana Vagnerová. Předsedu vlády Klementa Gottwalda hraje Jiří Vyorálek.

Zdroj: TV Nova


Zejména role Geislerové vzbuzuje spousta emocí. Ztvárnila vysoce afektovanou Ludmilu Brožovou - Polednovou, prokurátorku státního soudu v 50. letech. „V tyto dny bychom se hlavně měli zaměřit na silné poselství filmu, na hrdinství této ženy, protože měla ohromnou vnitřní sílu a charakter,“ popisuje držitelka několik Českých lvů . „Bylo to plné emoci a cítím je ještě teď! Za tuto roli jsem moc ráda a vlastně se jedná o první reálnou postavu, kterou jsem ztvárnila,“ uzavírá stručně. „Hrála afektovanou ženu. Musela se dobře transformovat a být naprosto fanatická. Předvedla tak suverénní výkon, že jsme ji všichni doopravdy nesnášeli,“ doplňuje se smíchem režisér.

Zdroj: TV Nova


Diváci si budou moci vybrat ze dvou verzí filmu – dabované a originální, která je v angličtině s českým akcentem. Na použití přirozeně znějícího přízvuku režisér bazíroval, zahraniční herci tak museli několik měsíců cvičit s hlasovými kouči. Světovým distributorem filmu je streamovací platforma Netflix. „Zhruba před dvěma lety jsem jim poslal scénář. Během jednoho týdne se rozhodli, že do projektu vstoupí. Roli hrála štěstěna, náhoda, ale také doufám, že dobrý materiál,“ vysvětluje celkem neobvyklou spolupráci českých tvůrců s americkou společností David Mrnka.„Když jsem hledal téma prvního filmu, tak jsem se rozhodl, že bych se pokusil oslovit dceru Horákové, jestli by mi dala požehnání, abychom film natočili a dala mi přístup k příběhu a jejím osobním zážitkům,“ pokračuje režisér. S Janou Kánskou,  se zkontaktoval přes Klub Milady Horákové. Napsal jí svůj záměr a později se ve Spojených státech sešli.„Skoro každou verzi scénáře jsem s ní konzultoval a vždycky se ujistil, že s tím souhlasí a že se příběh vyvíjí směrem, za kterým si i stojí, protože to pro mě bylo důležité. Těch verzí bylo kolem padesáti,“ dodává David Mrnka.
NEPŘEHLÉDNĚTE:
GEORGE CLOONEY a MATT DAMON vyhlašují útok na Oscary: Jeden z nich bude stát před kamerou a druhý za ní! Bude to film roku?

DÁMA A KRÁL: Hvězdy nového seriálu se rozpovídaly o svých rolích! Na co se můžete těšit? VIDEO

Maci/nova.cz

Novinky z NOVY