POSLEDNÍ SERIÁLOVÁ ROLE Jana Třísky: Podívejte se, jak se rozloučil s televizními diváky

Aktualizováno 25.10.2017


Loni oslavil osmdesátku, byl ve výtečné kondici a těšil se na natáčení nového filmu. Bohužel několik dní před první klapkou zemřel na následky sobotního pádu z Karlova mostu. Během své kariéry ztvárnil řadu divadelních i filmových rolí. Trvale žil v americkém Los Angeles, ale do Česka jezdil často na natáčení. Vzpomínáte si na jeho poslední televizní roli?

Herec Jan Tříska má zajímavou a velmi bohatou filmografii. V 60. letech u nás byl hvězdou první velikosti, byl nejmladším členem souboru Národního divadla, účinkoval i v Divadle za branou. Natočil snímky Hvězda zvaná Pelyněk, Ukradená vzducholoď, Na kometě nebo Radúz a Mahulena. Za normalizace stihl ještě postavu lékaře v komedii Na samotě u lesa, kvůli svým politickým postojům však postupně o role přicházel.

Zdroj: TV Nova

V roce 1977 emigroval, poté už dostal první divadelní roli v newyorském Public Theatre v Mistrovi a Markétce. Tehdy bydlel na Manhattanu u režiséra Miloše Formana, který jej obsadil do svých filmů Ragtime či Lid versus Larry Flynt. Po pádu komunismu se Tříska často vracel do Čech. Legendární se stala jeho role učitele Igora Hnízda v Obecné škole. Film Obecná škola získal nominaci na Oscara stejně jako Želary, kde také hrál. Posledním filmem, ve kterém se objevil, je Po strništi bos Jana Svěráka, kde ztvárnil roli dědečka.

Podívejte se na jeho výkon ve filmu Larry Flynt:

 

Která však byla jeho poslední seriálová role? Zahrál si zde nejdůležitější postavu, která uvedla všechny děje do pohybu, přestože se objevil v jednom jediném díle – hned tom prvním. Jeho postava, děda Alois, totiž před smrtí odkáže svým třem vnoučatům dědictví v hodnotě 30 milionů dolarů. Jedná se o seriál Drazí sousedé natáčený v roce 2016.

Zdroj: TV Nova

Jak se mu líbilo natáčení? V rozhovoru k natáčení seriálu vzpomínal: „Dostal jsem do Los Angeles rozkaz od pana vrchního maskéra, že se nesmím holit, neboť hraju starého, mrzutého, naštvaného a neholeného dědka, který je velice nepříjemný ke svému okolí. Je to mrzout, jak už to u starých lidí bývá.“
 

Jan Tříska zemřel v pondělí 25. 9. 2017 na následky pádu z Karlova mostu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
UPŘÍMNOU SOUSTRAST! Velký český herec Jan Tříska podlehl následkům zranění po pádu z mostu

Smutný pohled: Tříska bojoval s vodou dlouhé minuty. VIDEO

TOP ZAJÍMAVOSTI seriálu Drazí sousedé: Podivné podmínky pro Jana Třísku i vlastní značka piva!

Maci/nova.cz

Novinky z NOVY