BOHÉMSKÝ BOJOVNÍK: Ve filmu Vikingové si zahrál jednu z hlavních rolí český herec. Víte, o koho jde?

Aktualizováno 18.10.2017

Vikingové
Zdroj: Archiv TV Nova

Film se severskou tématikou a nádechem orientu provázely neobvyklé potíže, jeho cesta do kin a na televizní obrazovky nebyla snadná. Knižní předloha se od filmového zpracování poněkud liší, ale přesto oba odkazují na reálnou minulost a prastaré mýty.

Děj nás přivádí do roku 922, arabský učenec Ahmed Ibn Fadlán kvůli zakázanému vztahu s vdanou ženou opouští zemi jako vyslanec do dalekých končin severu. Po cestě je osudem spojen se skupinou Vikingů, kteří hledají příčinu zkázy své země. Nejdřív ho mezi sebe nepřijmou, poté se po jejich boku utká s nebezpečnými Wendoly, nepřáteli pustošícími široké okolí. Ve skutečnosti byl opravdový Ahmed Ibn Fadlán vyslán na sever šířit islám. Spolu s inspirací v severské mytologii, zejména v eposu Béowulf, se v knižní předloze od Michaela Crichtona stal z Béowulfa Buliwyf, panovník severu.

Několik zajímavostí by vám nemělo uniknout:

1) Jednu z hlavních postav, bojovníka Buliwyfa, hrál herec českého původu Vladimír Kulich.

2) Film nikde nevysvětluje Wendoly a nevíme tak, co jsou nepřátelé z mlhy zač. V románové předloze jsou jimi potomci neandrtálců.

3) Premiéra byla několikrát odsunuta a proběhla až dva roky po dotočení filmu.

4) Podle záznamů reálného Ibn Fadlána byli seveřané z Ruska, šlo nejspíš o Varjagy, švédské Vikingy.

5) Tajemnými Wendoly pak byli s největší pravděpodobností Slované či Anglosasové.

6) Zatímco celosvětové tržby filmu sotva přesáhly 60 milionů dolarů, náklady na realizaci byly 160 milionů dolarů.

7) Herec Omar Sharif, který hrál postavu Ahmedova průvodce, byl z výsledků filmu natolik zničený, že po dva roky zanechal herectví.

8) Jedna z lodí Vikingů, které byly použity při natáčení, se dnes nachází v norském zábavním centru, kde na ní mohou řádit děti.

9) Zatímco originální název lze jednoduše přeložit jako Třináctý bojovník, česká distribuce se rozhodla pro jednodušší název.

10) Film provázejí i zajímavé faktické chyby, například se během filmu Antoniu Banderasovi zkrátí vlasy, nebo jde na cestě zahlédnout stopy od pneumatik.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

CHYBY A ZAJÍMAVOSTI filmu Wild Wild West: Prohřešky proti historii i životní chyba Willa Smithe!

ŠOK: Antonio Banderas utrpěl infarkt! Jak je na tom teď?


Novinky z NOVY