Zajímavosti o filmu Zítra vstanu a opařím se čajem: Sebevražda, poslední role a natáčení v metru

Aktualizováno 08.10.2017

Zítra vstanu a opařím se čajem - 1
Zdroj: Archiv TV Nova

Sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem natočil v roce 1977 režisér Jindřich Polák. Tento film viděl snad každý, ale ne každý divák ví, jaké zajímavosti jsou s ním spojeny. V jakých prostorách se film natáčel? Který herec měl stejný osud jako jeho filmová role? To a další zajímavosti naleznete v článku.

Na konci devadesátých let 20. století je možné cestovat časem prostřednictvím společnosti Universum, která sídlí v Praze. Tuto možnost hodlá zneužít skupina neonacistů k přemístění do Německa, do období druhé světové války. Chtějí Hitlerovi dát vodíkovou bombu a tím mu pomoct válku vyhrát. Pro uskutečnění plánu potřebují profesionálního pilota Karla Bureše (Petr Kostka), který je časostrojem dopraví na určené místo. Nikdo ale netuší, že Bureš se ráno udusí rohlíkem. Jeho dvojče, které se to stejné ráno opaří čajem, se rozhodne žít lepší život svého bratra a vydává se se skupinkou neonacistů do minulosti, aniž by tušil, do jakého plánu se zapletl.Tento film doprovází několik zajímavostí. Podívejte se, které to jsou:


1) Stejně jako Hitler, tak i jeho představitel herec František Vicena spáchal sebevraždu. 

2) Jako interiér odletové haly společnosti Universum použili filmaři stanici metra I. P. Pavlova.

3) Pro budovu společnosti Universum propůjčil své interiéry i exteriéry hotel Continental v Praze.

4) Scénáristé Miloš Macourek a Jindřich Polák od začátku psali roli Bureše pro Petra Kostku, který ale roli nepřijal, jelikož se mu scénář nelíbil. Zaujal ho až po druhém přečtení.


5) Herečka Zuzana Ondrouchová si zahrála ve filmu partnerku Petra Kostky a dceru artistů Evu Kroupovou. Tato role byla ovšem její poslední, o rok později herečka zemřela na leukémii.


6) V době, kdy proběhl 11. září 2001 teroristický útok v USA, zrušila Česká televize plánované vysílání komedie. Zřejmě proto, že ve filmu se objevují stejné znaky, únos a spáchání atentátu.

 
Českou Sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem můžete vidět v neděli 10. 9. od 15:30 na Nově. Nebo v repríze 12. 9. od 16:25 na Nova Cinema.

 

Nepřehlédněte:

Jak vypadali v roce 2017 herci nesmrtelného českého sci-fi seriálu Návštěvníci? Budete překvapeni!

 

ZAJÍMAVOSTI o filmu Marečku, podejte mi pero: Hliník si vysloužil pamětní desku!


POKRAČOVÁNÍ LETOPISŮ NARNIE: Zazářila zde krásná česká herečka. Díky masce byla k nepoznání!

 

 


Novinky z NOVY