TOP 10 chyb filmu Probudím se včera: Co odhalí jen odborníci na historii?

Aktualizováno 06.09.2020


Chtěli byste se vrátit v čase a změnit některé své rozhodnutí? Litujete něčeho, co jste udělali v minulosti, a bědujete, že není způsob se tam vrátit? Hlavnímu hrdinovi filmu Probudím se včera se cestování v čase povedlo! Co chce ve svém životě změnit?

Hlavním hrdinou filmu je profesor češtiny Petr Kovář (Filip Blažek), který má problémy v osobním životě – nedokáže si udržet vztah, s žádnou ženou nemá pocit, že je to „ta pravá“. Často vzpomíná na Elišku (Eva Josefíková), kterou tajně miloval během studia na střední škole. Tehdy ale nedokázal sebrat odvahu a vyznat jí lásku. Ona se pak navždy vytratila z jeho života. Petrovi se naskytne jedinečná příležitost vrátit se zpátky v čase do roku 1989, kdy chodil do třeťáku. Dá se změnit budoucnost? A dokáže Petr po tolika letech oslnit dívku svých snů?

Komedie Probudím se včera osloví diváky různých věkových kategorií. Čeho jste si určitě nevšimli? Dokážete odhalit všechny historické nepřesnosti? 

1. Když hlavní hrdina vytáhne při placení peníze, na bankovce můžeme vidět portrét Klementa Gottwalda. Tato bankovka byla v oběhu od října 1989. Děj filmu se však odehrává v červnu.

2. Ve filmu je v jednu chvíli vidět několik hraček, mezi kterými je i autíčko Formule 1. Jedná se o model Williams FW16, který startoval až v roce 1994. 

3. Během scén, které se odehrávají v centru města, je možné vidět na pozadí moderní telefonní budky i parkovací automaty, které však v dané době neexistovaly. 

Zdroj: Archiv TV Nova

4. Petr je při recitaci básně Vrchlického opraven, že měl uvést „s hlavou odkrytou“, nikoliv „skloněnou“. Učitel však neopraví mnohem zásadnější chybu – že báseň začíná slovy „Za trochu lásky...“, ne „Pro trochu lásky...“.

5. Během scény na plese, kdy Aleš tančí se Zuzkou, je Zuzka oblečená do bílých šatů s fialovými puntíky, má na sobě bílé korále a rozpuštěné vlasy s čelenkou. O chvíli později je ale vše jinak – Zuzka má na sobě černé šaty s bílými tečkami, na krku červené korále a vlasy sepnuté v culíku.

Zdroj: Archiv TV Nova

6. Ve filmu je 4. 6. 1989 dnem, kdy filmová parta vyráží do školy. Ve skutečnosti šlo o neděli.

7. Na závěrečné zábavě je v tácku na drobné mezi mincemi vidět současná pětikoruna.

8. V jedné scéně je Květa (Zuzana Kopřivová) oblečená do modrého svetru, hned o chvíli později je však v červeném tričku a modrý svetr má vedle sebe na stole.

9. V červnu Petr pozve Elišku do kina na Hříšný tanec. Snímek měl ale premiéru až v srpnu.

10. Ve třídě, kam chodí Petr a Eliška, můžeme vidět plastová okna, která však v roce 1989 neexistovala.

Zábavnou komedii Probudím se včera sledujte v sobotu 20. listopadu od 20:20 na Nově nebo v neděli 21. listopadu od 14:55 na stejném kanále.


Novinky z NOVY