TOP 7 chyb filmu jOBS: Steve Jobs nezačal kariéru v garáži a k ženám tak krutý nikdy nebyl

Aktualizováno 01.10.2017

jOBS - 12

Život geniálního Steva Jobse dodnes vyvolává spoustu otázek. Proč ho rodiče hned po narození opustili? Opravdu založil Apple v garáži své pěstounské rodiny? Skutečně byl ochotný vyhodit dobrého zaměstnance jen pro nedostatek nadšení?

Steve Jobs. V moderním světě snad není člověka, který by neznal toto jméno. Patří k největším vizionářům 20. století, byl to technologický génius a zároveň mimořádně schopný obchodník. Jeho kolegové a podřízení ho často nenáviděli kvůli tomu, jaký byl, zároveň ho ale milovali díky tomu, co tvořil.
Film jOBS se snaží divákovi přiblížit život Steva Jobse mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života, což bylo jeho nejbouřlivější období, kdy rozjížděl Apple a potýkal se s nepochopením nejen ze strany veřejnosti, ale často i u vlastního týmu. Je však film opravdu biograficky přesný? Přečtěte si našich TOP 7 chyb filmu jOBS:

• Když Steve Jobs zmiňuje nový hudební přehrávač, nazývá ho „the iPod“. Ve skutečnosti ale Steve Jobs byl zásadně proti tomu, aby se před názvy jeho produktů dával člen „the“ – považoval to za nadbytečné!

• V roce 1976 navštíví Steve Jobs počítačový obchod, aby prodal první počítač značky Apple. Na policích obchodu můžeme vidět několik monitorů IBM, které se však na trhu objevily až v roce 1979.

• Když Jobs představí na veletrhu Computer Faire nový model Apple II, můžeme si všimnout, že počítač má svítící logo Apple. Ve skutečnosti byla ale svítící loga zavedena až u dalšího modelu Apple II +.

Zdroj: Archiv TV Nova

• Steve Jobs mluví o tom, že Apple je jeho život a nikdy by se nevěnoval jiným počítačům. To ale není pravda. Poté, co v roce 1985 rezignoval na svoji funkci ve společnosti Apple, založil Steve Jobs počítačovou firmu NeXT. V roce 1988 představil NeXT svůj první počítač.

• Obecně se traduje, že první kancelář a výrobnu Steve Jobs zřídil v garáži své pěstounské rodiny. Daniel Kottke (jeden z prvních pracovníků Apple) ale po shlédnutí filmu prohlásil, že to tak nebylo. „Ve skutečnosti jsem byl jediný, kdo opravdu v té garáži pracoval. Steve Wozniak (spoluzakladatel Apple) se tam objevil jednou za týden, Jobs hodně pracoval ve svém pokoji nebo v kuchyni. Bill Fernandez (programátor) se také objevoval jen zřídka a jen v noci, protože přes den dělal někde jinde. Ve filmu jsme tam ale do té garáže nacpaní všichni.“

• Když se ve filmu Steve dozví, že je jeho přítelkyně těhotná, dost krutě ji vyhodí z domova. Ve skutečnosti ale k této epizodě nikdy nedošlo.

• Do scény, která se odehrává v roce 1976, byla použita skladba Life's Been Good od Joea Walshe. Ve skutečnosti ale tato píseň byla vydána až v roce 1978.

I přes některé nepřesnosti film určitě zaujme nejen fanoušky Steva Jobse a jeho práce. Chcete vědět, jak vypadala cesta Steva Jobse za slávou a jak se mu povedlo z firmy v garáži udělat jednu z nejmocnějších počítačových společností současnosti? Podívejte se na film jOBS tuto sobotu 2. září od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze v neděli 3. září od 12:55!
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ANKETA: Je skutečný Steve Jobs podobný tomu filmovému? Hlasujte!

Ashton Kutcher si během natáčení filmu Jobs prošel peklem! Skončil v nemocnici!

 


Novinky z NOVY