SKUTEČNOST, NEBO FIKCE? Takhle to bylo s postavami z filmu Zachraňte vojína Ryana doopravdy!

Aktualizováno 17.09.2017

Zachraňte vojína Ryana - 6

Americký velkofilm o záchraně vojína Ryana, který ztratil ve válce tři bratry, je dodnes perlou světové kinematografie. Jak to ale bylo ve skutečnosti s Ryanovými? Třeba tak, že neměli příjmení Ryan, ale Niland. A co dalšího jste nevěděli?

Film Zachraňte vojína Ryana vypráví příběh kapitána americké armády Johna Millera (Tom Hanks) při vylodění v Normandii 6. června 1944. Po dobytí pláže Omaha je jednotka kapitána Millera vyslána najít vojína Ryana (Matt Damon), který přišel o své tři bratry. Hlavním úkolem kapitána Millera je přivést Ryana zpět domů ke své matce, aby tím byl zmírněn stesk po zesnulých bratrech. Během pátrání přijde kapitán Miller o několik můžu, ale nakonec vojína Ryana najdou. Ten však odmítá návrat domů. Jednotka kapitána Millera společně s jednotkou Ryana zůstává a dostanou úkol – ubránit most přes řeku před německou armádou.

Druhou světovou válkou se dodnes inspiruje řada filmových tvůrců. Spielberg se inspiroval nejen touto dobou, ale také skutečnou událostí. Postava Jamese Francise Ryana, kterou ve filmu Zachraňte vojína Ryana hraje Matt Damon, je inspirována seržantem Frederickem „Fritzem“ Nilandem, který, stejně jako filmový Ryan, měl tři bratry.

Nejstarší Edward Niland (1912–1984) byl pilotem americké armády. 16. května 1944, tedy přesně tři týdny před vyloděním, jeho letoun sestřelili nad Barmou. Edward se zachránil na padáku a později byl v barmské džungli zajat a uvězněn v japonském zajateckém táboře v Barmě. Osvobozen byl až koncem května 1945. V době vylodění v Normandii byl nezvěstný a v amerických seznamech bylo uvedeno, že byl pravděpodobně zabit.
 

Podporučík Preston Niland (1915–1944) se stejně jako jeho dva bratři Robert a Frederick zúčastnil vylodění v Normandii. Preston sloužil ve 4. pěší divizi 22. pěšího pluku. Byl zabit nedaleko pláže Utah druhý den vylodění – 7. června. Preston Niland je pohřben na americkém hřbitově poblíž Coleville-sur-Mer v Normandii.Technický seržant Robert „Bob" Niland (1919– 6. června 1944) byl parašutistou 505. pluku, 82. výsadkové divize. Padl během prvního dne spojenecké invaze. Společně s dalšími dvěma vojáky se nabídl, že zadrží německý útok na jeho jednotku, která ustoupila od Neuville-au-Plain. Jeho dva spolubojovníci přežili. Robert Niland je pohřben hned vedle svého bratra Prestona na americkém hřbitově poblíž Coleville-sur-Mer v Normandii.

Poté, co se Frederick Niland (filmový Ryan) dozvěděl, že jeho dva bratři Robert a Preston byli zabiti při vylodění a Edward byl pravděpodobně zabit v Pacifiku, začal podnikat kroky, aby byl odvolán z fronty. To se i později stalo. Nejdříve byl odeslán do Anglie a poté zpátky do USA.


Americký film Zachraňte vojína Ryana můžete sledovat v sobotu 19. srpna na Nova Cinema od 20:20.


NEPŘEHLÉDNĚTE:
TOP 11: Odvážný detektiv i obyčejný prosťáček Tom Hanks. Jaká je jeho nejlepší filmová role? HLASUJTE!

LEGENDÁRNÍ SÉRIE ČELISTI: Který film lámal rekordy a ve kterém díle zabil žralok nejvíce lidí?


Novinky z NOVY