TOP 10: Kdo vymyslel amarouny a co znamená výraz humidovat? Tohle jste o seriálu Návštěvníci netušili!

Aktualizováno 04.09.2017

Seriál Návštěvníci - 6
Zdroj: csfd.cz

Nesmrtelný český sci-fi seriál pro celou rodinu z roku 1983 opět míří na obrazovky televize. Co jste o něm určitě nevěděli? Počtěte si!

Píše se rok 2484 a počítač CML (centrální mozek lidstva) signalizuje na svém radaru neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může způsobit velkou katastrofu. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak hrozícímu zániku civilizace zabránit. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který se specializuje na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů....

Zdroj: csfd.cz


Seriál Návštěvníci s humorem a nadsázkou konfrontuje nedokonalý svět s dokonalostí světa velké budoucnosti. Popravdě pro nás toto srovnání nedopadne zas tak špatně, i když zmiňovaný rok 2484 nemáme úplně v dohledu...

TOP 10 ZAJÍMAVOSTÍ:

1. Výraz „humidovat“ nebyl nikdy vysvětlen. Jeho význam zná jen režisér Jindřich Polák, scénárista Ota Hofman a čtveřice návštěvníků. Už tenkrát si dali slib, že jeho pravý význam nikdy nikomu neprozradí!


2. Scény s delfíny z akvária v nizozemském Harderwijku musely být kvůli omezenému vybavení natočeny bez zvuku. Ten byl dodán až ve studiu.


3. Výraz pro legendární pokrm amarouny vymyslel mistr českého animovaného filmu Jan Švankmajer. Termín se pak díky seriálu dostal do běžného slovníku a označuje nevýraznou chuť jídla.

4. Jako stroj času návštěvníci používali auto Lada Niva 2121 z roku 1982 s poznávací značkou ACD-09-57.


5. Scéna s cisternou, která má sjet ze silnice a převrátit se a explodovat, se musela točit třikrát, než se vše povedlo. Při druhém pokusu dokonce vyjela ze směru a srazila kameru.


6. Scéna při vypuštění rybníka, se točila v umělém kanále a nedala se opakovat. Aby měl štáb jistotu, že bude mít potřebné záběry, snímalo vše hned sedm kamer!


7. Do role tatínka Bernaua byl původně obsazen herec Pavel Zedníček. Dovedete si ho v té roli představit? Z časových důvodů ale musel být přeobsazen Eugenem Jegorovem.


8. Pro roli Dagmar Patrasové byla původně také zvažována Zora Jandová. Návštěvníci by bez Dády vypadali úplně jinak!


9. Seriál byl s velkým úspěchem uveden i v Německu pod názvem Die Besucher, kde má také velký fanklub.

10. Seriál má dohromady 9 500 záběrů a spotřeboval 90 000 metrů filmového materiálu.


První díl seriálu s názvem Země roku 2484 můžete vidět na Nově 6. 8. od 12:25 a na Nova Cinema 9. 8. od 18:20.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Legendární PRETTY WOMAN: Julia Roberts měla původně hrát feťačku!

SIMON BAKER: Jaký je herec v reálném životě? Charismatický detailista a svůdník rozhodně ne!

VŠIMLI JSTE SI? Stan Lee se objevil v akčním animáku od Disneyho! Jak je to možné?

 

 


Novinky z NOVY