TOP 10 zajímavostí z filmu Vysoká hra patriotů: První film, který se natáčel ve skutečných prostorech CIA!

Aktualizováno 20.08.2017

Vysoká hra patriotů

Vysoká hra patriotů je americký film z roku 1992. Film je natočet podle stejnojmenné knihy od Toma Clancyho. Do hlavní role byl obsazen herec Harrison Ford, díky kterému film dostává ještě větší dávku akčnosti.

Jack Ryan (Harrison Ford) odešel z aktivní služby a raději se uchýlil ke klidnějšímu zaměstnání, přednáší na námořní akademii. Během přednáškového výletu v Lodnýně dojde před Buckinghamským palácem však dojde k teroristickému útoku na vybraného člena královské rodiny. Jack se stává svědkem a bohužel pro pachatele útoku je osudné, že se během jejich akce v blízkosti objevil právě Jack. Atentát je překažen a Jack zastřelí jednoho teroristu IRA Patricka Millera, druhý, jeho bratr, je zatčen. Jack svědčí u soudu a Sean Miller je odsouzen do vězení. Během převozu ho osvobodí teroristická skupina vedená Kevinem O'Donnellem a uprchne s ním do tábora, kde se chystají plány na další útoky. Z Jacka a jeho manželky s dcerou se najednou stávají hlavní cíle teroristy, který se chce pomstít za smrt svého bratra.

Jedná se o první film, kterému CIA povolila natáčet v jejich prostorách a ve filmu zemřelo celkem 35 lidí. Další zajímavosti nejen z natáčení si můžete přečíst níže.

1) Alec Baldwin nezískal roli Jacka Ryana z důvodu, že žádal nepřiměřené požadavky na honorář. Roli nakonec získal Harrison Ford.

2) Rozpočet filmu činil 45 milionů a celosvětově vydělal v kinech 178 milionů dolarů.

3) Během natáčení také došlo k úrazu. Harrison Ford během natáčení omylem trefil Seana Beana hákem, ten to odnesl osmi stehy a jizvou nad levým okem.

4) Vzhledem k tomu, že Harrison Ford nahradil Aleca Baldwina, musel být změněn věk také u Jacka Ryana z 35 na 50.

5) Kenneth Griffith odmítl roli Lorda Justice, která nakonec připadla Geraldu Simovi.

6) Země Severní Afriky, ve které je výcvikový tábor IRA, není ve filmu konkretizována, avšak dle knihy se jedná o Libyi.

7) Ve filmu provádí nálet na teroristický tábor SAS. Nicméně v knize je prováděna francouzskými speciálními silami.

8) Jack Ryan ve filmu označuje svou ženu jako Catherine, ale její jméno v románu je Caroline. K záměně došlo, aby poté nedocházelo k nedorozumění, protože její přezdívka je "Cathy", která je obvykle přezdívkou žen jmenovaných Catherine.

9) Ve filmu je použita hudba z filmu Vetřelci z roku 1986.

10) Název filmu je odkazem na irskou baladu nazvanou "The Patriot Game", která je považována za populární píseň v rámci nacionalistického hnutí.

Film Vysoká hra patriotů můžete sledovat již tuto neděli 23.července na TV Nova od 23:30 a v repríze v pondělí 24.července na Nova Cinema ve 02:00.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOP 5: Proč hvězdným herečkám zbyly oči pro pláč? Šest dní, sedm nocí byl s Harrisonem Fordem někdo jiný


HROZIVÉ ZÁŽITKY: Slavní herci se museli kvůli natáčení naučit několik hodně DRSNÝCH věcí!


Novinky z NOVY