LEGENDÁRNÍ SÉRIE ČELISTI: Ve kterém díle zabil žralok nejvíce lidí?

Aktualizováno 03.08.2019

Čelisti
Zdroj: Archiv TV Nova

Snad není člověka, který by neznal slavný film Čelisti! Snímek Stevena Spielberga z roku 1975 se stal fenoménem a následně bylo natočeno hned několik pokračování. Co všechno jste ale o sérii o vraždících žralocích nevěděli?

Film Čelisti z roku 1975 byl natočen režisérem Stevenem Spielbergem podle úspěšného románu Petera Benchleyho, který volně čerpal ze skutečných případů útoků žraloků u pobřeží Jersey v roce 1916. Ihned po uvedení filmu do kin se z něj stal fenomén a téměř hned po premiéře se začalo pracovat na pokračování. Čelisti II měly premiéru v roce 1978. I druhý díl vydělal studiu Universal Pictures hezké peníze. Proto bylo rozhodnuto o natočení třetího pokračování Čelisti III.

Co všechno spojuje tyto tři filmy? A ve kterém z nich se objevuje největší žralok?

1. První dva filmy vyvolaly zvýšený zájem (doslova mánii) o lov žraloků – rybáři je lovili a prodávali téměř jako suvenýry.

2. Poté, co manažeři studia Universal viděli hotový film, byli tak nadšení, že na jeho propagaci uvolnili 700 000 dolarů, což v té době byl rekord. Ve stejnou dobu bylo rozhodnuto o natočení pokračování.

3. První Čelisti se stály fenoménem – server Total Film vyhlásil snímek jako  nejlepší film všech dob v roce 2005, filmový časopis Entertainment Weekly ho označil za 6. nejděsivější film všech dob a časopis Empire v září 2008 za pátý nejlepší film všech dob. Film byl rovněž nominován na čtyři Oscary, nakonec získal tři pozlacené sošky.

4. V prvním filmu Čelisti  je maketa žraloka bílého dlouhá 8 metrů, avšak ve skutečnosti má bílý žralok obvyklou délku mezi 6–7 metry. Tvůrci filmu Čelisti III šli ještě dál: v tomto pokračování se objeví nejdelší žralok z celé série – jeho délka činí 10 metrů.

5. Byl to právě Steven Spielberg, kdo jako první použil kameru z pohledu žraloka místo záběru na tuto mořskou bestii. Většina fanoušků (i filmových kritiků) se shodla na tom, že to dělá film ještě děsivějším a napínavějším. Jen málokdo ví, že ve skutečnosti se jednalo o „znouzectnost“ – před natáčením žralok totiž nebyl testován ve vodě, takže hned při první scéně, kdy se potopil do moře, klesnul až na dno a po dobu celého natáčení dělal problémy a byl častěji v servisu než před kamerou.

Zdroj: Archiv TV Nova
 

6. Steven Spielberg trval také na tom, aby se zhruba čtvrtina filmu točila na úrovni hladiny, aby měl divák pocit spoluúčasti. Tento způsob natáčení pak převzali tvůrci obou pokračování.

7. Po dokončení natáčení prohlásil Spielberg, že jeho další film se bude určitě točit na pevnině a rozhodně v něm nebude žádná voda, byť by mělo jít o sprchu.

8. Pokračování s názvem Čelisti II začíná scénou s potápěči – v záběru vidíme vrak lodi Orca (loď, na které se plavili hlavní hrdinové v prvním díle Čelisti).

Zdroj: Archiv TV Nova

9. Steven Spielberg a Richard Dreyfuss dostali nabídku na natáčení druhého dílu, rozhodli se ale pracovat na filmu Blízká setkání třetího druhu (1977).

10. Ve druhém díle krvelačný žralok zabije celkem 7 lidí, což je nejvíce z celé série.

11. Režisér třetího dílu Čelisti III Joe Alves se podílel na natáčení prvního a druhého dílu jako asistent režie. 

Třetí díl ze série o krvelačných žralocích Čelisti III můžete vidět tuto neděli 4. sprna od 21:45 na Nova Cinema


Novinky z NOVY