Charizmatický Ivan Trojan vůbec nechtěl být hercem! O jaké kariéře snil v dětství?

Aktualizováno 22.07.2017

Ve stínu - 4

Ivan Trojan patří k nejznámějším českým hercům současnosti, je držitelem šesti Českých lvů. Avšak nechybělo málo a herec by z něj vůbec nebyl!

Ivan Trojan se narodil 30. června roku 1964 v Praze. Aktivně se věnoval sportu a jako malý prý o herecké kariéře vůbec neuvažoval. Co ho tedy nakonec přivedlo k herectví? A čemu se věnuje ve svém volném čase?

• Je to až k nevíře, ale nechybělo moc a místo herecké kariéry zvolil Trojan basketbalovou. V mládí se basketbalu aktivně věnoval, dokonce maturoval na sportovním gymnáziu a chtěl nastoupit na FTVS. Nakonec se ale rozhodl pro herectví a vystudoval pražskou DAMU. Studium ukončil v roce 1988.

• Ve stejném roce nastoupil na základní vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru. Záhy ale odtud byl přeložen do jednotky v Humenném na východním Slovensku. Podepsal totiž petici za propuštění Václava Havla z vězení a následně i petici Několik vět a oba své podpisy odmítal odvolat. V Humenném působil jako zdravotník.

• Po sametové revoluci se do Armádního uměleckého sboru vrátil a společně s kolegy nacvičil pásmo s do té doby zakázanými autory (takovými, jako například Karel Kryl) a také založil pobočku Občanského fóra.

• Aktivně se věnoval činohře – hrál v Realistickém divadle, poté nastoupil do Divadla Na Vinohradech, kde působil osm let. Poté přešel do Dejvického divadla, kde funguje dodnes.

• Svou první výraznou filmovou roli získal ve filmu Samotáři coby neurotický doktor Ondřej. Díky této roli získal Ivan Trojan značnou popularitu a také byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Po této roli už neměl o filmové nabídky nouzi.

Zdroj: Archiv TV Nova
 

• Basketbal však není jeho jediným milovaným sportem – v červnu 2009 si Ivan Trojan zahrál v týmu svého oblíbeného klubu Bohemians 1905 v zápase proti Ústí nad Labem. Nastoupil v 86. minutě a prohru 0:1 sice neodvrátil, splnil si ale svůj dětský sen. Při nástupu mu tleskal celý stadion. Posléze v jednom rozhovoru přiznal, že, když fanoušci skandovali jeho jméno, byl velice dojatý.

• Držitel čtyř Českých lvů není jediným umělcem v rodině – jeho otec je herec Ladislav Trojan, bratr uznávaný režisér a producent Ondřej Trojan. Dokonce jeho manželka Klára Pollertová-Trojanová je rovněž herečkou – mohli jste ji vidět ve filmu Jedna ruka netleská, Čtyři slunce nebo v seriálu Kriminálka Anděl.

Věděli jste, že manželka Ivana Trojana herečka Klára Pollertová-Trojanová si zahrála také menší roli po boku svého manžela ve filmu Ve stínu? Hrála ženu v sanitce. Všimli jste si jí? Film Ve stínu můžete sledovat již tuto neděli 25. června od 22:40 na TV Nova!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Dynastie Nováků se vrací na televizní obrazovky! Jak probíhalo natáčení tohoto legendárního seriálu?

ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA: Jak se natáčela slavná závěrečná scéna a kdo měl původně hrát hlavní roli?


Novinky z NOVY