SVĚT V SLZÁCH: Držitel 3 Oscarů Daniel Day-Lewis oznámil smutnou novinu

Aktualizováno 21.07.2017

Daniel Day-Lewis
Zdroj: oficiální zdroj

Majitel tří pozlacených sošek za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli se k nezvyklému kroku rozhodl z osobních důvodů. Připomeňte si jeho nejlepší filmové role!

Když tento britský herec dostal roli ve filmu, byl schopný zahrát cokoliv. Dokázal vysát veškerou mízu života, kterou měl v sobě jen proto, aby jeho filmová postava mohla žít. Neortodoxně se vžíval do každé postavy a ani ve svém volném čase nikdy nevypadl z role. Díky tomu jezdil na vozíčku nebo pracoval v řeznictví – tomu se říká žít pro svoji práci! Za svoji ustavičnou píli a nadstandardní práci byl odměněn pěti nominacemi na Oscara, z toho tři proměnil. Jako jediný muž v historii!


Zdroj: Profimedia

Dnes šedesátiletý herec, který je leckým považován za nejlepšího herce v historii, nadobro opouští svět Hollywoodu, a to bez udání jediného důvodu. „Daniel Day-Lewis už nebude hrát ve filmech,“ oznámila jeho tisková mluvčí Leslee Dart. „Je nesmírně vděčný. Děkuje svým spolupracovníkům a divákům za mnoho let podpory. Je to jeho osobní rozhodnutí a Daniel nechce sdělovat bližší informace,“ zakončila tiskovou zprávu.

Zdroj: Profimedia

Nyní se čeká pouze na premiéru jeho posledního filmu s doposud nezveřejněným názvem, kterým bude drama odehrávající se ve světě módy. Zda ukončí kariéru ziskem čtvrtého Oscara, na to si fanoušci budou muset ještě chvíli počkat, konkrétně do února. Faktem je, že film režíruje Paul Thomas Anderson – a to je záruka kvality. Navíc Daniel už pod jeho vedením jednoho Oscara získal.

Podívejte se na seznam jeho TOP 5 filmů:

5) Hawkey (Poslední Mohykán)
Tyhle vlasy musíte milovat! Díky geniálně napsané a famózně zahrané hudbě by tento film mohl být i němý, o což se konec konců tvůrci pokusili v poslední scéně. A výsledek byl ohromující! Jedná se o příběh posledních indiánu kmene Mohykánů, kteří bojují za to, čemu věří uprostřed amerických lesů. Day-Lewis ukázal svoji něžnou a romantickou stránku, ale zvládl také přepnout a být nemilosrdným indiánem s tomahavkem.


Zdroj: oficiální zdroj

4) Bill (Gangy New Yorku)
Řezník Bill je notorický gangster, který kontroluje čtvrť v New Yorku pojmenovanou Five Points. Amsterdam Vallon, kterého v tomto filmu hraje Leonardo DiCaprion, se jej však rozhodl zabít, aby pomstil smrt svého otce. Proč je tak výborný v tomto filmu? Za prvé za to může jeho hrůzu nahánějící povaha. Za druhé jeho čistý přízvuk a umění s nožem. A konečně za třetí je to jeho přesvědčovacími schopnostmi. Zajímavostí je, že Day-Lewis se kvůli roli doopravdy stal řezníkem.3) Prezident Lincoln (Lincoln)
V temném snímku si zahrál jednu z nejdůležitějších amerických osobností v historii – střihnul si amerického prezidenta Abrahama Lincolna v nejtěžší době sjednocování všech amerických států. To zahrnuje dobu občanské války a zrušení otroctví. Lincolnovo neidealizované ztvárnění dokonalým Danielem dělá film mistrovským dílem. Jeho shrbená postava, jeho nezvyklá barva hlasu nebo jeho emoční projevy mu po právu přinesly Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli.
Zdroj: YouTube.com


2) Daniel Plainview (Až na krev)
Nafta, ta proklatá nafta! Až na krev zachycuje Day-Lewise jako penězi posedlého a machiavelistického prospektora Daniela Plainviewa, který založil svůj byznys na vzkvétajícím obchodě s naftou. Jedná se o mistrovské řemeslo bez uměleckých kompromisů. Dokonalá studie jedné ambiciózní egocentrické duše, v jejímž nositeli, naftaři Plainviewovi, má filmový svět jednu z nejšťavnatějších postav své historie. Na jednu stranu milující otec, na stranu druhou nelítostný byznysmen. To už není herectví, to je převtělení, kterého je schopen snad jen Day-Lewis. Netřeba připomínat, že za roli dostal Oscara.

Zdroj: oficiální zdroj


1) Christy Brown (Moje levá noha)
Touto rolí dal nový význam slovu „hraní“. V tomto starém snímku hraje chlapce, který je postižený mozkovou obrnou. Divák sleduje obrovské, nadlidské úsilí a lidskost jeho obětavé matky, která mu pomohla přejít přes všechny strasti života. Naučila ho kreslit a psát jeho levou nohou – díky ní se z něj stal umělec. Daniel Day-Lewis dokázal být naprosto přirozený a uvěřitelný. Jeho dokonalé nastudování pohybů i hlasových projevů postiženého člověka bere dech už samo o sobě, ale tím skutečným hereckým výkonem je umění vyjadřovat omezenými prostředky silné emoce. Syrové ztvárnění skutečného příběhu mu přineslo prvního Oscara.

Zdroj: oficiální zdroj


BONUS: Tomáš (Nesnesitelná lehkost bytí)
Erotické drama z pera Milana Kundery je v České republice velice populární. Daniel hraje Tomáše, který je posedlý ženami a mění jednu za druhou. Nikdy ovšem necítí lásku, pouze chtíč. Nakonec se ožení s Terezou, která chce monogamní vztah. Daniel je velmi přesvědčivý a dokonale manipuluje s diváky i s ženami. Pro zajímavost: film se nenatáčel v Praze, ale v Paříži.

Zdroj: oficiální zdroj


Souhlasíte s tímto žebříčkem? Jaký je váš nejoblíbenější film Daniela Day-Lewise?


NEPŘEHLÉDNĚTE:
NESTYDA NICOLE KIDMAN, která se svlékla v mnoha filmech slaví narozeniny! Věřili byste, že je jí už tolik let?

GALERIE: 14 slavných otců, kteří zplodili své vlastní kopie! Kde je podoba nejdokonalejší? HLASUJTE!
 


Novinky z NOVY