Cena Michala Velíška: Příběh pátý - Josef Pešek

Aktualizováno 13.06.2014


Mikrospánek, odlehlé místo, rozdrcený hrtan, zlomená kyčel, šrouby v noze, řada dalších poranění a jejich doživotní následky, a přesto dva zachráněné životy: otce a syna.

V březnu letošního roku jel Josef Pešek po poledni domů. V pravotočivé zatáčce na málo frekventované silnici uviděl Škodu Felicii, která sjela do příkopu a začala hořet. V ní uvízl sedmatřicetiletý řidič s osmiletým spolujezdcem. Josef Pešek seběhl k autu a pokoušel se oba dva dostat ven. Vůz byl však zamčený. Podařilo se mu navázat kontakt s chlapcem, který stáhl okénko. Poté jím Josef Pešek protáhl ruku a odjistil uzamčené dveře. Chlapce vyprostil poměrně dobře. Horší to bylo s jeho otcem, který měl zraněné a zaklíněné nohy. Auto pohlcovaly plameny a záchrana řidiče se stále nedařila. Doslova za minutu dvanáct se Josefu Peškovi podařilo evakuovat obě těla na bezpečné místo. V okamžiku, kdy přijeli hasiči, už z auta zbylo jen torzo.


Šestatřicetiletý podnikatel z Blšan Josef Pešek prý na to, že by vůz mohl vybuchnout, nestačil myslet. Nejobtížnější pro něj bylo, jak se dostat do zamčeného auta. Kameny? Nebyly. Větve? Na nic. Vybaven pouze vlastní duchapřítomností a odvahou zachránil dva lidské životy.

Více o projektu Cena Michala Velíška na www.nadace-adra.cz.

 

Reportáž o Josefu Peškovi uvidíte na www.tn.cz


Novinky z NOVY