Animák AUTA: Bleskovi propůjčil hlas slavný český zpěvák! 

Aktualizováno 01.07.2017

Animovaný film Auta - 14
Zdroj: Archiv TV Nova

Veselý Blesk McQueeen, dobromyslný Bourák i zodpovědný Dr.Hudson si získali srdce děti i dospělých po celém světě. Jak ale vznikl tento slavný animák? Čtěte TOP 10 ZAJÍMAVOSTÍ o filmu Auta:

Hlavním hrdinou animáku Auta je začínající závodník Blesk McQueen. Nehledě na svůj mladý věk je jedním ze tři favoritů na získání titulu Zlatý píst. Během cesty na finální závod ale dojde k nehodě a místo závodní arény skončí v zapadlé vesničce Kardánová Lhota. Jelikož McQueen omylem zdemoluje místní silnici, musí ve vesničce zůstat po dobu, než ji opraví.

Díky novým kamarádům zjistí, že opravdová radost ze života se neskrývá za cílovou rovinkou, ale na cestě k ní, a také to, že v životě jsou mnohém důležitější věci než trofeje, sláva a sponzoři.

Zdroj: Archiv TV Nova


A tohle jste o rodinném animáku věděli? Tady je TOP 10 zajímavostí:

1. Původně závodní číslo Bleska McQueena mělo být 57, což je rok narození režiséra Johna Lassetera. Během natáčení se ale tvůrci rozhodli změnit toto číslo na 95, což je rok, kdy měl premiéru první pixarovský animák – Toy Story: Příběh hraček

2. Během prvního víkendu animák vydělal 60 milionů dolarů, což vzhledem k rozpočtu 120 milionů není příliš závratná částka. Nepřekročil tak rekord studia Pixar – například animovaný film Úžasňákovi během prvního víkendu vydělal 70,4 milionů a Hledá se Nemo 70,2 milionů dolarů.

3. I když původní filmové tržby filmu Auta nebyly tak velké, jak se očekávalo, plně to vynahradily příjmy z prodeje hraček a předmětů s postavičkami z filmu. Tyto držby byly a do dnes jsou astronomické.

Zdroj: Archiv TV Nova

4. Režisérem animáku se stal John Lasseter. Do režisérského křesla usedl po opravdu dlouhé pauze – jeho posledním režisérskou práci byl snímek Toy Story 2: Příběh hraček z roku 1999.

5. Jméno hlavního hrdiny Bleska McQueena je pocta Glennu McQueenovi, jednomu z prvních animátorů společnosti Pixar. Glenn zemřel na rakovinu v roce 2002.

6. Většina animovaných lokací vznikla podle reálných míst – včetně legendární americké Route 66, která měří 3 939 kilometrů a přetíná více států. Režisér i část štábu po ní podnikli cestu v roce 2001, během které udělali řadu fotografii i skic.

Zdroj: Archiv TV Nova

7. Když náklaďák Mack veze Bleska McQueena po dálnici, tak v jednom záběru na telegrafním drátě můžeme vidět hejno ptáčků z kultovního pixarovského kraťasu The Birds.

8. Většinou v animovaných filmech auta mívají oči namísto reflektorů. Režisér John Lasseter se ale rozhodl umístit oči na přední skla. Později se přiznal, že se nechal inspirovat svým oblíbeným animovaným kraťasem  Susie – Malé modré kupé (1952).

9. Vzhled většiny vozů v animáku byl vytvořen přesně podle skutečných aut. Například náklaďák Mack byl vytvořen podle kamiónu Mack Super-Liner z roku 1985, tajná láska Bleska veselá a pohledná Sally měla za prototyp Porsche 996 z roku 2002 a bývalý závodník dr. Hudson vznikl podle modelu Hudson Hornet z roku 1951. Některá auta z filmu vznikla spojením více aut do jednoho, například Burák, který je mixem vozu International Harvester L-170 z roku 1951 a Chevroletu Tow Truck z roku 1950. Jediný, kdo nemá předobraz ve skutečném světě aut, je hlavní hrdina Blesk McQueen.

Zdroj: Profimedia

10. Velká americká studia ráda zvou na dabing svých animáků slavné hollywoodské hvězdy. Hvězdný dabing má ale i česká verze pohádky! Hlavního hrdinu Bleska McQueeena namluvil Richard Krajčo, jeho věrný kumpán Burák mluví hlasem Petra Novotného a italskému závodníkovi Formule 1 Francescu Bernoullimu propůjčil hlas Matěj Ruppert. 

Animovaný film Auta můžete sledovat tuto sobotu 3. června od 17:15 na Nova. Nebo v repríze v neděli 4. června od 13:45 na Nova Cinema!

Zajímá vás, jaká další dobrodružství čekají Bleska McQueena a jeho kamarády? Tak to se máte na co těšit! 15. června bude mít premiéru animovaný film Auta 3, v kterém čekají nová, rychlejší auta i nové, nebezpečnější závody! Jak se na nové trase poradí Blesk McQueen? Dokáže vyhrát, nebo už zkrátka patří do starého železa? To zjistíte v kinech.

 

NEPŘEHLEDNĚTE:

TOP 11 NEJNOVĚJŠÍCH PIRÁTŮ Z KARIBIKU: Salazarova pomsta je lepší než předchozí díly. Víme v čem!

ZÁKULISÍ FILMU NA VLÁSKU: Velký věkový rozdíl hlavních hrdinů a složité vytváření hlavní postavy!


Novinky z NOVY