TOP zajímavosti ze seriálu Přátelé: Drogová závislost, homosexualita a velký návrat!

Aktualizováno 30.06.2017

Seriál Přátelé - 2

Seriál Přátelé uchvátil celý svět, dnes se snad nenajde nikdo, kdo by ho neznal, téměř každý ho viděl, skalní fanoušci nespočetněkrát a spousta hlášek a scének zlidověla. Však stále jsou věci a fakta, která se o tomto televizním fenoménu netuší. Věděli jste například, že se původně měl seriál jmenovat úplně jinak? Nebo, kdo byl závislý na drogách, a která z postav byla podle ostatních gay? Čtěte!

Poslední klapka oblíbeného seriálu padla před téměř třinácti lety, čas Přátelům na popularitě rozhodně neubírá. Seriál má ve světě miliony obdivovatelů a milovníků, navíc netrpí generačními problémy: Tnejmladší i ti nejstarších, každý si v něm najde to své a znova ho s radostí sledujte v opakujících se reprízách. Velkou výhodu má i profesionální český dabing, který je v ledasčem lepší.

Pojďte se podívat na 14 zajímavostí o seriálu Přátelé:

1. Původní název seriálu nebyl FRIENDS (Přátelé), ale Insomnia Café (Kavárna, která nikdy nespí)
Na začátku 90. let tvůrci Přátel David Crane a Marta Kauffman napsali sedm stránek nazvaných Insomnia Café. Jak název show, tak hlavní zápletka byla kompletně jiná! Například Ross a Rachel neměli být klíčovým párem, místo toho to měl být Joey a Monica. Poté, co americká stanice NBC zakoupila pilotní díl, změnila název na Friends like us (Přátelé jako my). Další zvažované názvy byly Across the Hall (Přes chodbu) nebo Six of one (Šest na jednoho). Když měl první díl svoji premiéru 22. září 1994, tak se název ustálil jednoduše na Přátelích.

Zdroj: facebook.com


2. Role Rosse Gellera byla napsána přímo pro Davida Schwimmera
Tohle jste možná netušili a je to velké překvapení! Například o roli Rosse se ucházel Eric McCormack, hvězda seriálu Will a Grace. Sám prozradil, že šel na konkurz kvůli roli Rosse třikrát. Ale výkonný producent Kevin Bright už předtím spolupracoval se Schwimmerem, proto scenáristé vyvíjeli Rossův charakter s hlasem Davida. Jako první se tedy seriálu upsal. A jako jediný ze šesti protagonistů se pod něj později i podepsal, spoustu dílu totiž napsal sám! 

Zdroj: Oficiální zdroj


3. Úvodní scéna byla natočena ve studiu Warner Bros, ne v Central parku
Nenechte se oklamat vaším turistickým průvodcem po New Yorku, který vám řekne že se koukáte na fontánu z ikonické úvodní scény zahrnující song I´ll be there for you od The Rembrandts. Ačkoliv je seriálová fontána hodně podobná Pulitzerově fontáně v Central parku v New Yorku, jde o její kopii, všechny záběry natočené s ní pochází ze studia Warner Bros v Los Angeles.

 
Zdroj: YouTube.com• FOTO: V seriálu Přátelé dominuje několika scénám nejznámější produkt z České republiky. Všimli jste si ho?
 

4. Lisa Kudrow nesnášela hraní na kytaru
Herečka, která ztvárnila milovnici hraní na kytaru Phoebe, později prohlásila: „Neměla jsem to ráda, nedokázala jsem se to naučit. Ptala jsem se producentů, jestli Phoebe nemůže hrát radši na bicí.“ Na natáčení seriálu dokonce docházela učitelka hraní na kytaru, ale učení moc dlouho nevydrželo. Kudrow se naučila jen několik málo akordů a rozhodla se, že Phoebe bude pouze umět akordy podle pozice ruky. A díky Bohu, protože její Smraďoch je takhle perfektní!

Zdroj: oficiální zdroj


5. Natáčelo se před živým publikem - kromě cliffhangerů
Natáčení jedné epizody byl poměrně zdlouhavý proces, který běžně zabral pět hodin, plus pauza přibližně 20 minut mezi jednotlivými scénami. I přesto byla show natáčená před živým publikem, asi tří set lidí! Hercům to vyhovovalo. „Bylo to jako test, viděli jsme, jestli to funguje. Jestli jsme vtipný a příběh zabírá,“ prohlásil LeBlanc. Perry souhlasil: „Když tam bylo publikum, dávali jsme do toho ještě víc.“ Takže co nebylo natočeno před živým publikem? Takzvané cliff-hangery, tedy napínavé a dramatické situace, které končí většinou nevyřešené. Jednoduše konec v nejnapínavější části.

Zdroj: YouTube.com


6. Spousta lidí si myslelo, že Chandler byl gay
Lisa Kudrow řekla, že byla velmi překvapená, když slyšela Perryho interpretaci Chandlera při prvních zkouškách. Protože když poprvé četla scénář, myslela si, že by měl být gay. Nebyla jediná. Během prvních několika sérií mnoho fanoušků a diváků spekulovalo o Chandlerovi sexuální orientaci. V roce 1997 David Crane prohlásil: „Ne, Chandler není gay a nikdy nebude!

Zdroj: oficiální zdroj

 

• FOTO: V seriálu Přátelé dominuje několika scénám nejznámější produkt z České republiky. Všimli jste si ho?

 

7. Přátelé byli první herecké obsazení, které vyjednávalo jako skupina
Během první série dostával každý kolem 22 tisíc dolarů za epizodu. Od druhé sezóny už měl mít každý herec odlišnou výplatní pásku. A v roce 1997 všech 6 herců odmítlo pracovat dál, dokud všichni nebudou mít stejnou odměnu za natáčení, a to 100 tisíc dolarů za epizodu. To byla obrovská novinka. New York Times vyslal do světa zprávu: „Hvězdy velkých show občas vyhrožují bojkotem jejich projektů, kvůli zvýšení jejich výplat. Tento případ je neobvyklý v tom, že jedna celá skupina chce, aby si byli všichni rovni.“ Tento způsob se jim velmi vyplatil, v poslední sérii každý z nich bral jeden milion dolarů za epizodu.8. Čísla bytů se měnila v průběhu natáčení
Všimli jste si toho? Na začátku měly dvěře do bytu Monicy a Rachel číslo 5. Producenti si později uvědomili, že to nedává smysl, protože obě žily ve vyšším poschodí. Tak jim změnily číslo na 20. Chandlerův a Joeyho byt zase změnil číslo ze 4 na 19.

Zdroj: oficiální zdroj


9. Phoebino siamské dvojče, zlá Uršula, bylo také postavou v seriálu Jsem do tebe blázen
Lisa Kudrow hrála servírku Uršulu v několika sériích známého amerického sitcomu o novomanželském páru z New Yorku. Oba producentské týmy podpořili Lisu, aby si udržela obě role. Podle ní, to byli tvůrci Přátel, kteří se rozhodli udělat z nich dvojčata. V Přátelích si zahrála jak Phoebe, tak Uršulu v osmi dílech.

Zdroj: oficiální zdroj


10. V díle Co bylo po Vegas dostali všichni během úvodní scény příjmení Arquette
Tohle byl premiérový díl šesté série. Zároveň to byl první díl poté, co se Courteney Cox vdala za herce Davida Arquetta. Díky tomu se její jméno změnilo na: Courteney Cox Arquette a následně si jméno změnili z recese všichni, jako například: Jennifer Aniston Arquette nebo David Schwimmer Arquette. Celý díl je věnovaný: Pro Courteney a Davida, kteří se vzali.

Zdroj: YouTube.com


11. Matthew Perry trpěl drogovou závislostí během natáčení
V roce 1997 musel být Perry hospitalizován a později rehabilitován pro svoji závilost na alkoholu a drogách. Do léčebny musel nastoupit znovu v roce 2001. Na jeho postavě je to nejvíce vidět v sedmé a osmé sérii. Později pro jeden časopis prohlásil: „Nikdy jsem nebyl opilý nebo zdrogovaný v práci. Měl jsem jen příšerné kocoviny. Později to zašlo tak daleko, že jsem svůj stav nemohl skrývat a všichni to už věděli.“

Zdroj: YouTube.com


12. Ústřední šestice se vždycky objímala před začátkem natáčení každého dílů
Každý týden před natáčením se všichni sešli a objali. Tohoto okamžiku se nejvíce bál David Schwimmer, zejména během úplně posledních dílů, protože věděl, že to emočně nezvládne. „Začal jsem to ztrácet. Byl to posvátný rituál, který byl v podstatě objímání a sezení v úzkém kruhu přátel, těsně před tím, než jsme šli na plac. A nejvíce jsem se bál toho, až ten moment přijde naposledy, nechtěl jsem ztratit tento kruh a rituál. Nechtěl jsem přijít o své přátelé.

Zdroj: oficiální zdroj


13. Jennifer Aniston se v poslední sérii málem neobjevila
Show byla na svém vrcholu a Jennifer Aniston byla podle mnohých v té době největší hvězdou seriálu, a to díky účasti v hollywoodských trhácích Hodná holka a Božský Bruce. Manžel Brad Pitt jí na slávě neubral, ba naopak. Se slávou přišla i pomluva, že Přátelé mají skončit kvůli tomu, že chtěla hrát radši ve filmech. V roce 2004 potvrdila, že měla mnoho obav: „Chtěla jsem to ukončit, dokud jsme byli na vrcholu a diváci nás milovali. A taky jsem měla pochyby kolik Jennifer ve mě vlastně ještě zbývá.“ Poslední finální sérii ale nakonec přislíbila. 

Zdroj: oficiální zdroj


14. Žádný comeback se nechystá
Po konci seriálu se všech šest hlavních herců rozběhlo do světa. Někteří se dokázali proslavit ještě víc i v jiných seriálech a filmech, někteří slávu Přátel nepřekročili. Ale v srdcích fanoušků navždy zůstanou šesticí kamarádů z New Yorku. Comeback se nechystá, a je to možná dobře, už by to nemuselo mít ten šmrnc, kterým nás bavili na přelomu milénia.
 Seriál Přátelé sledujte každý den od 18:05 na Nova 2, a to hned pět dílů za sebou.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

UŽ JE TO 23 LET: Takhle se změnili herci z PŘÁTEL! FOTO UVNITŘ

Co jste o Jennifer Aniston určitě netušili? Hádejte, kdo z Přátel ji provází i v životě!

Lisa Kudrow není jen hvězdou Přátel, zahrála si i ve slavném filmu! Poznali jste ji?


Novinky z NOVY