Michael J. Fox: Navzdory vážně nemoci vypadá po 30 letech skvěle!

Aktualizováno 23.06.2017

Michael J. Fox
Zdroj: Profimedia

Létající skateboard nebo samozavazující se boty – taková byla vize budoucnosti v kultovním filmu Návrat do budoucnosti. V reálném životě ale herce Michaele J. Foxe (který ztvárnil hlavní postavu Martyho McFlye) čekal krutý osud – už pes pětadvacet let zápasí s nevyléčitelnou chorobou!

Narodil se 9. června 1961 v Kanadě ve městě Edmonton. Jeho pravé jméno je Michael Andrew Fox. To jméno se mu ale nikdy nelíbilo, a tak se v hereckých agenturách nechával uvádět jen jako Michael Fox. O pár let později při zápisu do rejstříku herců ale zjistil, že nějaký Michael Fox již v evidenci je, a tak si přidal prostřední iniciálu „J.“, protože mu zněla lépe než „A.“ (Andrew). Navíc to pojal jako poctu svému oblíbenému herci Michaelu J. Pollardovi.

Jako malý snil o tom, že se stane hvězdou NHL, avšak kvůli malému vzrůstu neměl šanci dostat se do první ligy. Začal se tak věnovat hudbě a herectví a už v 15 letech dostal větší roli v kanadském seriálu Leo and Me. Další filmové nabídky nenechaly na sebe dlouho čekat. Celosvětovou slávu mu přinesla až role Martyho McFlye v trilogii Návrat do budoucnosti.


Zdroj: Profimedia

 

Po úspěchu filmu Návrat do budoucnosti se filmové nabídky jen hrnuly. Všichni mu předpovídali hvězdnou slávu, avšak osud rozhodl jinak – v roce 1991 herci byla diagnostikována Parkinsonova choroba, oficiálně ale tuto informaci zveřejnil až v roce 1998. Od té doby téměř přestal hrát, věnuje se převážně dabingu a občas si střihne nějakou menší roli v seriálech. Založil nadaci na výzkum Parikonsonovy choroby, která patří k nejvýznamnějším nevládním organizacím Ameriky. Částka, kterou se jí podařilo nashromáždit, se blíží 220 milionům. V rámci fungování fondu Michael J. Fox aktivně zastává výzkum kmenových buněk, který může jednoho dne napomoci při léčbě právě Parkinsonovy choroby nebo cukrovky.

Jednou z posledních velkých rolí v celovečerních filmech se pro Michaele J. Foxe stala postava Douga Irelanda – mazaného, přesto okouzlujícího správce noblesního manhattanského hotelu Bradbury ve filmu Z lásky nebo pro peníze, který můžete sledovat již tuto středu 24. května od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze ve čtvrtek 25. května od 14:15!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZNALI BYSTE JI? Takhle se za 30 let změnila hvězda Hříšného tance! Legendární Baby táhne na šedesát

TO JE CHLAP! Charizmatický svůdce a bystrý detektiv Simon Baker už pět let nikde nehrál. Tušili jste proč?

GALERIE: Jak dnes vypadá roztomilý klučina z filmu Myšák Stuart Little? Je z něj pořádný svalovec!


Novinky z NOVY