NAPROTI MATEŘSKÉ ŠKOLE: Věznice v Opavě skrývá temné tajemství

Aktualizováno 12.06.2017

Holky pod zámkem II - 5
Zdroj: TV Nova

Věznice v Opavě je na první pohled nenápadná. Stejně jako jiné ženské věznice. Ale už na ten druhý je vidět rozdíl. Se ženami jsou zde i muži a má dvě specializovaná oddělení...

V opavské věznici si odpykávají trest nejen ženy, ale i muži. Jde o věznici s dozorem, což je jedna z mírnějších variant vězeňských zařízení. Jednou ze zajímavostí je její umístění. Stojí totiž přímo naproti mateřské škole.

Zdroj: TV Nova

Do roku 2009 zde vykonávali trest odnětí svobody také mladiství odsouzení. Jako jedna z věznic se právě opavská pyšní vysokou zaměstnaností vězňů. V celé věznici je kolem 200 žen a většina z nich opravdu pracuje.
Zdroj: TV Nova

Celkově jde o vizuálně nejzajímavější a nejstarší věznici v České republice. Některé budovy byly postaveny dokonce v předminulém století. Budova je z velké části tvořena pavlačovými patry, které jsou umístěny nad sebou. Právě tady na sebe vězenkyně pořvávají poté, co vylezou z cel.


Opavská věznice se specializuje především na léčbu závislostí. Oddělení SpO1 je koncipováno jako protitoxikomanické, protialkoholní a také jsou zde ve výkonu testu léčeni patologické hráčky. Oddělení spadá do kategorie dohled, dozor a ostraha. Právě v tomto prostředí vzniká také nejvíce našich záběrů.

Zdroj: TV Nova

Do jednoho z pater jsou umisťováni i muži. Jde o bezdrogovou zónu s kapacitou 23 míst pro odsouzené muže s dozorem. Zde se ale dokument TV Nova nenatáčel.


Jedné z částí přezdívají "cvokárna". Právě tady na oddělení SpO2 jsou ve výkonu trestu odsouzené ženy s duševními poruchami a poruchami chování s individuálním zacházením v kategorii dozor, ostraha a zvýšená ostraha. Jde tedy o oddělení pro "nepřizpůsobivé". Právě na tomto patře se nachází také jedna z hrdinek série Holky pod zámkem.

Zdroj: TV Nova

Ve věznici v Opavě sleduje dokumentární série osud hned dvou hrdinek Libuše a Margity, jejichž vztah je opravdu velmi netypický.

Zdroj: TV Nova

Dokument z vězeňského prostředí sledujte každou středu od 21:35 na Nově!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

CELÝ DÍL: Proč se Libuše stará o Margitu jako o svou dceru? Holky pod zámkem odhalují své osudy!


NEPŘÍJEMNÉ PRAKTIKY: Jak probíhají hloubkové kontroly v ženských věznicích? Pěkné to není!


Novinky z NOVY