TO JE CHLAP! Charizmatický svůdce a bystrý detektiv Simon Baker už pět let nikde nehrál. Tušili jste proč?

Aktualizováno 09.06.2017

Simon Baker
Zdroj: Archiv TV Nova

Jak začínal svou kariéru slavný Mentalista? A proč jsme Simona Bakera už dlouhých pět let neviděli ani v kině, ani v seriálech?

Simon Baker se narodil 30. července 1969 ve městě Launceston v Austrálii. Než ale začal hrát a proslavil se coby slavný Mentalista, vystřídal celou řadu profesí – pracoval v nočním baru, živil se jako elektrikář i zedník, rozvážel pizzu nebo hlídal sklady. Nějakou dobu se také závodně věnoval surfingu, v Seattlu dokonce nastoupil na Vyšší zdravotní školu, kterou však nikdy nedokončil.
 

Po několika letech hledání sebe sama se začal Simon Baker věnovat se modelingu a později přes stejnou agenturu dostal svou první roli. Která role to byla? A jak se vyvíjela jeho kariéra?

• Svůj první filmový úspěch slavil ještě v rodné Austrálii – hrál v několika místních seriálech i celovečerních filmech.


• V roce 1995 se odstěhoval do USA a snil o tom, že prorazí v Hollywoodu. První role přišla docela brzy – v roce 1997 si zahrál ve filmu L.A. – Přísně tajné po boku takových hvězd jako Kevin Spacey, Russell Crowe, Kim Basinger nebo Danny DeVito. V tomto filmu měl sice menší roli, účast v tomto snímku mu však otevřela dveře k velkým hollywoodským projektům.


• Srdce amerických dívek si získal jako šarmantní proutník ze světa módy ve filmu Ďábel nosí Pradu.


• Každý pořádný americký herec musí natočit alespoň jeden horor. Simon Baker má na svém kontě rovnou dva – hororový thriller Kruh 2 a zombie-horor Země mrtvých, který režíroval guru zombie-filmů George A. Romero.


• Největší slávu Simon získal jako nesmírně chytrý a všímavý detektiv Patrick Jane ze seriálu Mentalista. Tento seriál ho proslavil v Americe i po celém světě. Za tuto roli byl několikrát nominován na řadu prestižních cen včetně Emmy a Zlatého glóbu. Počínaje třetí sérií začal Simon Baker režírovat jednu epizodu každé série, od páté série se na výrobě seriálu podílel také jako producent.


• Herec vždy trval na tom, že každý člen filmového či seriálového štábu je cenným pracovníkem bez ohledu na to, jakou funkci vykonává. Proto ho nesmírně pobouřilo, když jednou během natáčení druhé série seriálu Mentalista režisér ošklivě seřval nějakou ženu z filmového štábu, která se omylem dostala do záběru. Režisér na ženu byl opravdu ošklivý, nadával a pohrozil, že přetočení záběru jí strhne z výplaty. Simon Baker se zoufalé ženy zastal a prohlásil, že nehodlá točit, dokud se režisér ženě neomluví. Což se také stalo.


• Simon Baker je ženatý s herečkou Rebeccou Rigg, se kterou má tři děti – dceru Stellu Breeze a dva syny Clauda Blue a Harryho Fridaye. Oba kluci mají opravdu kouzelné „víly“ kmotřenky – starší Claud má za kmotru herečku Naomi Watts a Harry herečku Nicole Kidman.


• V roce 2002 a 2009 se dostal do seznamu nejkrásnějších lidí planety podle časopisu People.


• Ke dni sv. Valentýna 14. února 2013 získal hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu.


• V roce 2012 po uvedení filmu Dávám tomu rok prohlásil, že si dá hereckou pauzu, kdy se chce věnovat své rodině. Po pěti letech ho diváci uvidí v australském dramatu Breath, který má do kin dorazit koncem roku 2017.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Eddie Murphy jako Zamilovaný profesor: Kolik rolí ve filmu ztvárnil a jaký dopad měly vtipy o zadnicích?

Železný Sylvester Stallone - jeho filmová kolegyně si o něj málem zlomila ruku! Co se při natáčení stalo?


Novinky z NOVY