VEZME ZA SRDCE: Jediný film, za který režisér nechtěl plat, a strachem se třásli i lidé na place

Aktualizováno 06.12.2017

Schindlerův seznam - 3
Zdroj: Archiv TV Nova

Černobílý příběh o tom, že ani v té nejstrašnější životní situaci není definitivně prohráno a řadový člověk v sobě může najít sílu k nebývalému činu. Strhující vyprávění a především obrovská vypovídací hodnota dělá ze Schindlerova seznamu jeden z nejlepších filmů všech dob.

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler (Liam Neeson) veškeré své jmění. Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muž vydělávající na válečném utrpení. Dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci. Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii.

Přečtěte si deset zajímavostí z filmu, které vás jistě překvapí!

1. V jinak černobílém filmu se objevuje holčička v červeném kabátku. Spekulovalo se o různých osobách, jež měla představovat. Spielberg však prohlásil, že pouze kopíroval předlohu a že: "Američané, Rusové a Angličané věděli o holocaustu v době, kdy se odehrával, přesto jsme proti němu nic neučinili. Nevyslali jsme žádnou armádu, aby zastavila ten pochod ke smrti. Byla to velká krvavá skvrna, prvotní rudá ve vědomí každého, ale nikdo s tím nic neudělal. Proto chtěl, aby se červená objevila ve filmu.


2. Skutečný Amon Göth (Ralph Fiennes) si před smrtí neuhladil patku a neřekl: "Heil Hitler". Jeho poprava se podařila až na třetí pokus, protože kat dvakrát špatně odhadl délku lana.


3. Když během natáčení Mila Pfefferberg, jedna z přeživších, uviděla Ralpha Fiennese v uniformě SS, roztřásla se strachem, protože jí Fiennes připomněl skutečného Amona Götha.


4. Amon Göth (Ralph Fiennes) se umístil na patnáctém místě v žebříčku záporných postav Amerického filmového institutu. Pokud bychom vzali v úvahu pouze nefiktivní postavy, obsadil by Göth první příčku.


5. Jedná se o první černobílý film, který získal po roce 1960 Oscara.
6. Ve scéně, kdy přijedou Židé do Brněnce, rozdává Schindler (Liam Neeson) německým vojákům Starou mysliveckou.


7. Film je zařazen na seznamu nejvýznamnějších filmů, který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Je zařazený do kategorie filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou.


8. Likvidace krakovského ghetta měla v původním scénáři pouhou jednu stránku. Režisér Steven Spielberg měl k dispozici žijícího svědka, který to přežil a popsal. Na základě jeho výpovědi se likvidace prodloužila na 20 stran ve scénáři a 20 minut ve filmu.


9. Spielberg odmítl plat za tento film s tím, že by to byly krvavé peníze. Veškerý honorář, který by dostal, odkázal Shoah Foundation, které shromažďuje svědectví těch, kteří holokaust přežili.


10. Původně ztracený seznam Schindlerových Židů byl nalezen v zavazadle se Schindlerovou písemnou pozůstalostí v roce 1999 v podkroví Schindlerova bytu v Hildesheimu, kde pobýval několik měsíců před svou smrtí roku 1974.
 

Schindlerův seznam můžete sledovat 9. 12. 2017 od 20:00 na Nova Cinema.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nečekané komplikace natáčení prvních Pirátů z Karibiku: Požár na place, mořská nemoc i herečka v zácpě!

KOMPLIKOVANÉ NATÁČENÍ legendárního Drákuly: Gary Oldman musel být opilý a skutečně spát v rakvi!


Novinky z NOVY