TOP ZAJÍMAVOSTI Obecné školy: Sníh v létě i fotografie tajemného bratra Zdeňka Svěráka!

Aktualizováno 27.05.2017

Obecná škola - 3
Zdroj: Archiv TV Nova

Fenomenální, poetická školní atmosféra a nevinnost uprostřed těžké doby. Tak by se dalo shrnout Svěrákovo vzpomínání na dětství. A vy nyní máte možnost tento klenot české kinematografie vidět ve špičkové kvalitě! Vyčištěnou a remasterovanou verzi bude vysílat televize Nova.

Je krátce po válce a do chlapecké třídy jedné ze škol na předměstí Prahy chodí také desetiletý Eda se svým kamarádem Tondou. Stejně jako ostatní spolužáci, také Eda s Tondou zcela ignorují pokusy rezignované učitelky Maxové o výuku a spíš než o učivo se zajímají o barvu jejích kalhotek. Není divu, že se učitelka jednoho dne zblázní a na její místo nastoupí nový učitel. Jmenuje se Igor Hnízdo a vymyká se všem učitelům, které kluci do té doby poznali. Chodí ve vojenské uniformě, na opasku má opravdovou pistoli a okamžitě zavede ve třídě tuhý režim, jehož součástí jsou také velmi svižná rákoska a poutavá vyprávění o válečných zážitcích, kterými učitel prokládá probíranou učební látku. Přestože jsou jeho metody nečekaně účinné, začnou se velmi brzy nad učitelem stahovat temná mračna. Nejenže někteří tak úplně nevěří jeho hrdinským historkám, ale navíc se začne projevovat jeho slabost pro něžné pohlaví.

 

A nyní poprvé můžete vidět film Obecná škola v HD kvalitě! Oscarový režisér Jan Svěrák musel sáhnout pro originální negativ, naskenovat ho a v počítači ručně vyčistit každou špínu nebo vlas. Následně doladil barvy a vylepšil některé záběry.  A to vše Jan Svěrák udělal k vyročí osmdesátých narozin svého otce Zdeňka Svěráka. Vy máte nyní možnost takto unikátně vyčištěnou a opravenou verzi vidět na Nově úplně poprvé!

 

Přečtě si deset zajímavostí z filmu, které vás jistě překvapí!

1) Roli ředitele školy měl původně ztvárnit herec Marián Labuda, ten však nabídku odmítl kvůli jinému natáčení (tím filmem byla Schůzka s Venuší). Proto se role ředitele ujal nezapomenutelný Rudolf Hrušínský nejstarší.


2) Většina zimních scén se natáčela v létě. Místo sněhu se používala sůl a lehký prášek, který se míchá do fasád.


3) Obrázek na hrobě Edy Součka, který šlápl na rezavý hřebík a zemřel, je ve skutečnosti fotka bratra herce Zdeňka Svěráka, který zemřel stejným způsobem. Když se pak Zdeněk Svěrák narodil, rodiče jej pojmenovali po jeho zesnulém bratrovi.


4) Svěrák dokonce pro jednu z menších rolí poštovního úředníka oslovil Václava Klause. Ve své roli měl říct jen: „Zaplatili?“ na nabídku však neodpověděl.


5) Obecná škola byla prvním celovečerním filmem, kterým začala své vysílání první soukromá česká televize NOVA.

 PŘIPOMEŇTE SI NEJZNÁMĚJŠÍ SCÉNU

 
6) Když učitel Igor Hnízdo (Jan Tříska) pořádá ke konci filmu s žáky besídku pro rodiče, svítí na americké vlajce rovných 50 hvězd. Těsně po válce jich však vlajka USA měla pouhých 48.


7) Učitelka Maxová (Daniela Kolářová) byla po rozbití kalamáře pocákaná jen velmi decentně. Po střihu se ale stopy od inkoustu výrazně rozmnožily.


8) Jan Svěrák velmi rád do svých filmů vkomponovává melodie Antonína Dvořáka ze symfonie „Z Nového Světa“. Ani tento film, podobně jako například Vratné lahve (2006), není výjimkou. Poznali jste je?


9) Ve scéně s jízdou na kole si můžete všimnout chyby. Kolo je nejprve vybaveno přehazovačkou, je to jasně patrné z toho, že je na zadním kole její rameno. Je to vidět až do záběru, kdy kola najíždějí na horizont kopce. Ve chvíli, kdy po havárii vozíku s mladší sestrou, dojde na brzdění vidíme detail zadního kola, kde jednak není přehazovačka a zároveň je bržděno pohybem pedálů vzad.10) Česká komise, která vybírala film na Oscary, se rozhodovala mezi filmy Requiem pro panenku (1992) a Obecná škola, která nakonec zvítězila v poměru 4:3. Oscara však nezískala.

 

Film Obecná škola můžete sledovat poprvé v HD remasterované verzi v neděli 30. dubna na TV Nova od 17:25!

Film Obecná škola můžete sledovat také online na Voyo. Na Voyo vás čeká celá sekce těch nejlepších komedií.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Na samotě u lesa po 41 letech: Chalupu dědy Komárka nepoznáte! Jak DNES vypadá?

TOP 8 filmu Dovolená s Andělem: Rekordně krátké natáčení i přejmenovaná ubytovna!
 


Novinky z NOVY