Velikonoční tradice? Prozradíme vám, na co nezapomenout!

Aktualizováno 11.05.2017

Pletení velikonoční pomlázky
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Velikonoce nám již klepou na dveře. Přestaňte tedy s jarním úklidem a pojďte se s námi podívat na to, co je ve skutečnosti důležité učinit pro vítání svátků jara, i když se zima s námi stále nechce rozloučit, a snad právě proto si jarní atmosféru a pohodu vytvořme alespoň doma.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. Kristovo ukřižování se událo kolem roku 30 či 33 v blízkosti významného židovského svátku pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. Historicky lze symboly Velikonoc vystopovat jako univerzální symboly jara a plodnosti například až do starověkého Egypta. V užším pojetí se Velikonocemi míní pouze slavnost Zmrtvýchvstání Páně neboli Vzkříšení Krista na Boží hod velikonoční. V západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, tedy na měsíc březen či duben.


Lidové zvyklosti spojené s Velikonocemi se pochopitelně místně liší. Vzhledem k časové blízkosti křesťanských Velikonoc a jarní rovnodennosti mají tyto tradice původ v pohanských oslavách příchodu jara. Podle etnologie tedy navazují na tradici původně pohanskou.

 


Novinky z NOVY