TOP 8 filmu Dovolená s Andělem: Rekordně krátké natáčení i přejmenovaná ubytovna!

Aktualizováno 10.05.2017

Dovolená s Andělem - 4
Zdroj: TV Nova

Velikonoční svátky se ponesou ve znamení starých filmových klasik. Mezi ty neodmyslitelně patří i nestárnoucí film z roku 1952 – jedinečná Dovolená s Andělem režiséra Bořivoje Zemana. Víte o něm vše?

Příběh revizora dopravního podniku hlavního města Prahy Gustava Anděla (Jaroslav Marvan), který je jako svědomitý zaměstnanec poslán na dovolenou do zotavovny Jezerka, znají snad všichni. A protože je to člověk, který přímo nesnáší lidi a v každém vidí černého pasažéra, na vtipnou zápletku je zaděláno. Jeho proměna a poznání, že všichni lidé nejsou stejní, mu přinese nejedno přátelství!
 

Jaké zajímavosti jste o filmu určitě nevěděli?

1. Jaroslav Marvan roli nejprve odmítl, aniž by dočetl scénář. Nelíbilo se mu, že je už předem jasné, co jeho postava bude dělat. Roli mu ovšem přímo na tělo ušili František Vlček s režisérem Bořivojem Zemanem a přemluvili ho. Původně chtěli místo filmu natáčet seriál. Přestože z jejich záměru sešlo, zařadil se tento klenot do zlatého fondu české filmové komedie.


2. Kvůli této roli nakonec Jaroslav Marvan odmítl zahraniční natáčení filmu Matka Kuráž.


3. Film se natáčel pouhých 45 dní. V kině ho u nás vidělo přes 5 miliónů diváků. Jedním z nejnavštěvovanějších se stal i v Maďarsku.4. Když přijel Jaroslav Marvan představovat film do Maďarska, uvítali ho transparentem s nápisem: „Jaroslav Marvan – král budapešťských kin!“


5. Josef Kemr, který si zahrál violoncellistu Vyhlídku, byl do filmu obsazen z důvodu, že hru na violoncello skutečně ovládal. Produkci tak odpadla starost a nemuseli hledat žádného dubléra.


6. Zotavovna ROH Jezerka, kde čtrnáct dní filmový Anděl pobýval, se ve skutečnosti jmenovala Moskva.


7. Film se stal v celostátní anketě nejoblíbenějším a neúspěšnějším v historii české filmové komedie. Marvan napsal ve svých pamětech, že kromě kladných reakcí dostával často v diváckých dopisech i negativní reakce. Nejvíce mu bylo vyčítáno, že podává socializmus v nereálně optimistických barvách.


8. Ve filmu si zahrál také Vladimír Ráž s Alenou Vránovou, kteří ve stejný rok natočili veleúspěšnou pohádku Pyšná princezna, během jejíhož natáčení se do sebe zamilovali a vzali se.


Dovolenou s Andělem můžete sledovat v pátek 14.4. ve 13:35 na Nově.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO BYLA POHÁDKA! Podívejte se, jak dnes vypadají herci z Princezny ze Mlejna!

Tomáši Holému při natáčení snímku Pod Jezevčí skálou tekla po obličeji skutečná krev. Co dalšího o filmu nevíte?


Novinky z NOVY