Špatné uzly a český kaskadér: Film Vertical Limit skrývá tajemství

Aktualizováno 04.04.2017

Vertical limit - 4
Zdroj: TV Nova

Vertical Limit je napínavý akční snímek o přechodu jedné z nejnebezpečnějších hor K2. Určitě jste ale nevěděli, že si zde zahrál i známý český kaskadér, nebo že horolezci ve filmu používají uzly, které by jim v reálu nikdo nedoporučoval. Zajímá vás více? Čtěte dál!

Miliardáře Elliota Vaughna nebezpečná himalajská hora K2 málem připravila o život. On však není zvyklý prohrávat, a proto se po čtyřech letech vrací na místo činu, aby tento štít zdárně pokořil. Při novém pokusu o zdolání nepřístupného vrcholu však lavina jeho sklupinu uvězní v ledové jeskyni. A čas na záchranu se krátí – lidé ze základního tábora mají necelých čtyřiadvacet hodin, než Vaughnově skupině extrémní vysokohorské podmínky způsobí edém plic. Uprostřed velehor se proto ze základního tábora pod vedením Petera Garretta vydává šestičlenná záchranná mise vybavená extrémně brizantním nitroglycerinem a motivací v podobě půl milionové odměny pro každého... Jak tohle dopadne?

Zdroj: TV Nova

Přečtěte si několik chyb a zajímavostí o filmu:

– Místo klasického osmičkového uzlu ve filmu horolezci používají smyčku, která se na lezení rozhodně nedoporučuje!

– Jako pozadí pro horské scenérie je použita hora Mount Cook, která je vysoká 3754 metrů a nachází se na Novém Zélandu. Její štít ve filmu představuje K2, která má ve skutečnosti úctyhodných 8611 metrů a je druhou nejvyšší horou na světě.

– Noha bez prstů Montgomeryho Wicka ze začátku filmu ve skutečnosti patří horolezci Marku Wetu, který o prsty přišel během noci strávené venku ve výšce přes 8,5 kilometru během pokusu o výstup na Everest v roce 1994.

– Jméno Montgomeryho Wicka je odkazem na Thomase Montgomerieho a Jima Wickwirea. Montgomerie objevil K2 a Jim Wickwire byl prvním Američanem na jejím vrcholu (1978). Wickwire, podobně jako Wick ve filmu, přišel na hoře také o několik prstů.– Ve filmu hraje sám sebe známý horolezec Ed Viesturs.

– Bez dublérů! Herci natáčeli mnoho nebezpečných scén sami!

– Ve filmu si zahrál i známý český kaskadér Leoš Stránský, rodák z Nymburka, který se svými kaskádérskými kousky podílel i na filmech Titanic, Casino Royale, Lara Croft: Tomb Raider nebo Zachraňte vojína Ryana, kde si zahrál jednoho ze sniperů.

Na film Vertical Limit se můžete těšit na Nova Cinema v neděli 5. 3. od 20:00 – a poté opět v repríze v pondělí 6. 3. od 15:45!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tvrdý výcvik pro psí hrdiny! Co všechno se museli naučit, aby si zahráli ve filmu Osm statečných?

Zákulisí akčňáku Captain America: První Avenger! Jak vznikaly Chrisovy svaly a kdo ve filmu komiks nečetl?


Novinky z NOVY