Nejen herecká hvězda: Harrison Ford zachraňoval životy i v reálu! Komu pomohl?

Aktualizováno 16.02.2017

Vila s rukopisem Harrisona Forda - 1
Zdroj: Profimedia

Když se řekne Harrison Ford, většina diváků si bezesporu vybaví postavu Indiana Jonese. Zkušený herec se však objevil nejen v sérii filmů o neohroženém archeologovi, ale i v mnoha dalších úspěšných snímcích. Věděli jste ale, že Fordova cesta za slávou byla docela trnitá a herec si vyzkoušel i jiné profese?

Harrison Ford se narodil roku 1942. Dětství prožil na předměstí Chicaga, kde jeho otec pracoval jako reklamní manažer. S postupem času Ford zjišťoval, že není zrovna studijní typ,o čemž svědčily i jeho výsledky. I přesto, že jeho studium na vysoké škole nebylo příliš úspěšné, v divadelním umění, které si mladý Ford zvolil jako vedlejší obor, naprosto vynikal. V talentovaném mladíkovi se postupně probouzela silná láska k divadlu a herecké profesi. Ford však i přes své divadelní úspěchy studium nedokončil a těsně před závěrečnými zkouškami byl vyloučen za špatné studijní výsledky. Tato nepříjemná zkušenost mu nakonec otevřela oči a společně s přítelkyní z univerzity a pozdější manželkou Mary Marquardt se přestěhoval do Hollywoodu, kde se začala rýsovat jeho herecká kariéra.

Zdroj: oficiální zdroj


Herec je dnes spojován především s postavou sympatického archeologa Indiana Jonese, který se s dravostí a humorem sobě vlastním snaží řešit mnohdy nelehké úkoly. Ford se ale objevil i v mnoha dalších rolích, které utkvěly v paměti nejednoho filmového diváka. Vzpomeňte třeba na meziplanetárního pilota Hana Sola v úspěšném scifi snímku Hvězdné války, nebo tvrdého policistu Johna Booka ve filmu Svědek, který Fordovi dokonce vynesl nominaci na Oscara. Úspěšný herec je tak dnes již spojován s celou řadou nezapomenutelných filmů mezi které patří například i snímky jako Šest dní, sedm nocí nebo Enderova hra.


Herecká kariéra Harrisona Forda však nebyla vždy plná pracovních nabídek a jedinečných filmových rolí. Herec se totiž na svou první příležitost celkem načekal a předtím, než získal roli pilota ve Hvězdných válkách, se proto musel nějakou dobu živit i jako tesař. Právě tesařina dodnes patří k jeho největším koníčkům, kterým se snaží ve volných chvílích aktivně věnovat.
 

Podívejte se, co dalšího jste o úspěšném americkém herci možná vůbec netušili:
1. Ford žije na farmě ve Wyomingu, daleko od civilizace, kde věnuje čas dětem, rybaření a létání.

2. Dům, ve kterém bydlí ve Wyomingu, si postavil sám.

3. Herec vlastní pilotní průkaz. Rovněž vlastní několik letadel a vrtulník, se kterým již pomohl několika lidem: před dvěma lety zachránil mladou horolezkyni, která nezvládla pobyt ve vysoké nadmořské výšce, a loni v létě našel ztraceného třináctiletého chlapce v Yellowstonském národním parku.

4. Ford je demokrat, odpůrce války v Iráku a zastánce životního prostředí

5. V roce 2003 obdržel vlastní hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Harrisona Forda můžete sledovat již dnes ve snímku Náhodné setkání od 20.00 na Nova Cinema!

Nepřehlédněte:

Láska na place, výslech VB či skrytý talent režiséra. Co jste nevěděli o filmu Slunce, seno, jahody?

Co dnes dělá jeden z největších podvodníků 20. století z filmu Chyť mě, když to dokážeš? Podívejte se!


Novinky z NOVY