Pojmenovali ji po svém. I proto jim byla odebrána. Jitřní záře míří na Voyo

Publikováno 19.05.2022


Po veleúspěšné minisérii Iveta přichází na Voyo další projekt inspirovaný skutečnými osudy. V hlavních rolích šestidílné Jitřní záře z dílny Voyo Originál se objeví Petra Bučková, Jan Plouhar, Veronika Žilková, Pavel Zedníček nebo Pavel Nový. Pro Voyo ji produkuje Bionaut Works a režíruje Dan Wlodarczyk. Kreativní producentkou za Voyo je Lenka Szántó. První díl šestidílné minisérie bude mít premiéru na Voyo 10. června.

„Jitřní záře je o lidech, kteří se rozhodli opustit systém a žít v souladu s přírodou. A náš příběh je o tom, co se stane pak, jestli to jde, jestli je to udržitelné rozhodnutí, a kam až to může vést,“ říká kreativní producentka Voyo Lenka SzántóVratislav Šlajer za Bionaut Works dodává: „Hlavní postavy jsou velmi inspirativní, pokoušejí se žít po svém. Důležité je, že jde o příběh rodiny, jde o silné drama, strhující.“ 

​I když se příběh odehrává přibližně před dvaceti lety, jeho téma silně rezonuje i dnes. Co tehdy bylo bráno jako alternativa, je dnes novým standardem. Nebo není? 

Zdroj: TV Nova

​Mladý pár se stěhuje na venkov, aby v novém, čistém prostředí počal vymodlené dítě. Dostalo nepovolené jméno Jitřní záře. „Nenormální“ jméno i spory se sousedy a celou vesnicí spustí soukolí boje s úřady a odebrání osmiměsíční dcery. Alternativní životní styl Junkových provokuje, do boje o dítě vstupují média. Jitřní záře se tak záhy stává symbolem zvůle státního aparátu vůči nonkonformním postojům a zároveň symbolem občanského vzdoru. Kde jsou hranice mezi normálním a alternativním? Kde začíná a končí svoboda jedince rozhodovat o tom, jaký život a podle jakých pravidel povede? 

​​Ke střetu životních hodnot dochází mezi rodiči „Jitřenky“, jak jí rodiče říkají, a sociálními pracovnicemi, které ji odeberou. „V příběhu tvoříme protipól alternativní rodiny Junkových, zastupujeme řád, jsme za kartičky pojišťovny, za rodné listy, za pravidelné lékařské prohlídky a očkování,“ popisuje svou roli vedoucí sociální pracovnice Veronika ŽilkováPetra Bučková, coby seriálová maminka Pavla Junková, ji doplňuje: „V tomhle příběhu není černá a bílá, hrajeme s Janem Plouharem milující pár, který není snadné mít za sousedy. O žádné z postav, které v Jitřní záři vystupují, se nedá říct, že má pravdu. Všichni mají totiž tu svoji. Je to velmi silný příběh několika lidí.“ 

Jitřní záře zaujala i některé z festivalů (například Febiofest nebo Zlín Film Festival). Premiéra je plánována 10. června pouze na Voyo. Následující pátky bude uveřejněn další díl. 


Novinky z NOVY