Matouš Ruml jako moderátor LEGO MASTERS: Tahle show lidi vrátí do dětství!

Publikováno 09.05.2022

Zdroj: TV Nova

Matouš Ruml je známým českým hercem, který se na prknech, jež znamenají svět, pohybuje od svých šesti let. Diváci TV Nova si ho spojí například s legendárním sitcomem Comeback nebo se seriálem Ulice, kde měl svou výraznou linku. Dále se objevuje v seriálu Pan Profesor po boku Vojtěcha Dyka. Na kontě má také bezpočet filmových a divadelních rolí, ale v show LEGO® MASTERS má roli moderátora. Vyzpovídali jsme ho, jaká to pro něj byla zkušenost a co pro něj znamená LEGO®.

Matouši, je pro vás show LEGO® MASTERS první podobnou moderátorskou zkušeností? 

Není úplně první, tu jsem dělal předloni nebo loni s Markem Němcem pro jinou televizní stanici. Byl to živý přenos, ale jen jeden večer. Takže tohle je regulérně moje největší moderace projektu, který není jednorázový, ale má čtyři díly. Vždycky jsem se tomu vyhýbal, protože to je disciplína, kterou člověk musí ovládat. Já se ji pořád učím a mám pocit, že nejsem dobrý speaker. Potřebuji se text naučit, pak se cítím jistý, ale jakmile mám mluvit sám za sebe, jistotu postrádám. 

Baví vás to? Myslíte si, že vám pomohlo být v moderátorské dvojici? 

Určitě. Pomohlo to nejen mojí psychice. Když v tom nejsem sám, je to vždycky lepší, protože pokud nevím, na co se zeptat, parťák vždycky pomůže. A Evelyn je jako moderátorská partnerka úplně k nezaplacení, protože je vždycky pohotová a vždycky vtipná. Je v tomhle zkušenější, za což jsem vděčný, protože se od ní učím. Je radost vedle ní stát.

Zdroj: TV Nova

Podle ní jste také vtipný. Prý je strašně ráda, že je tady právě s vámi. Je tedy pravda, že jste si sedli hned od castingu a těšili se na sebe?

Ano, to je pravda. Na castingu jsme se potkali úplně poprvé, já jsem ji neznal. Do té doby jsem vlastně dělal castingy sám. Padala na mě všechna ta odpovědnost, strach a respekt… Ale s Evelyn to ze mě všechno spadlo. Vlastně jsme se doplňovali a všechno to sklouzlo do humoru, což je mi jako člověku blízké. V ten moment jsem se uvolnil. A nedokázal jsem si po pravdě představit nikoho jiného, s kým bych to mohl dělat.

V této show musíte reagovat na to, co se děje, což znamená, že se občas i přepisují a upravují scénáře. Vadí vám to jako herci, který je zvyklý přijít na plac a vědět, co se bude dít?

Trochu mě to vyhazuje z konceptu, ale naštěstí se nemění ty zásadní věci, třeba pravidla nebo vysvětlování úkolů. To mám naučené jako příručku, je to základ. Když člověku třeba vypadne slovo a musí ho nějak nahradit, je potřeba ta pravidla znát. Proto jsem se je naučil, řekl bych, že je dobře ovládám. Ale samozřejmě jsou situace, kdy se něco změní. Stresující je i to, že pracujeme v zahraničí a vlastně trojjazyčně. A je pravda, že často jsem byl nervózní víc, než možná budu vypadat na kameru. Není to úplně jednoduché, obdivuju každého, kdo to ovládá s grácií. Ale nás právě zachraňuje to, že jsme ve dvojici. Že se navzájem podržíme.

Zdroj: TV Nova

Zatím to spíš vypadá, že si to užíváte. Mohl jste například i ničit a nikdo vám to nezakázal. Naopak, bylo to součástí výzvy. 

Tak to rozhodně. Baví mě to, i když jsem k moderaci cítil respekt. Hned první den to ale ze mě spadlo. Pokud jsem si jistý ve věcech, které říkám, tak vlastně nemusím nic moc řešit. Soutěžící reagují tak spontánně a jsou velmi šikovní. Budují krásné stavby, to je radost. A já jsem si užíval jak rozbíjení, tak třeba vážení mostů, kolik vlastně udrží. Na začátku jsme si s Evelyn říkali, že chceme, aby nás bavila hlavně naše interakce. Naše scénky byly zábavné pro nás, a tím pádem posunuly i projekt jako celek k hravosti. Protože ta soutěž je o tom, že dospělí i děti si hrají se stavebnicí a ukazují nám, co umí. A my jsme se jednoduše nechali taky strhnout ke hře.

Víme o vás, že jste fanoušek LEGO®. Bylo první místo, kam jste zavítal, právě naše kostičkárna? 

Když člověk vejde do studia, první, co vidí, je veliká místnost se stoly. Ohromí ho wow efekt z toho, že studio je velké a že v něm budeme trávit dvacet dní! A že lidi budou stavět LEGO®! Druhá zastávka byla naše kostičkárna, ráj pro každé dítě. Hned jsem volal našim dětem, abych jim popsal, jaké to tam je. Asi by se z toho zbláznily… Mít takhle roztříděné kostičky a mít jich tolik. Stavět z nich, co je napadne, to je lepší než jakýkoliv dětský koutek. Tolik kostek pohromadě jsem nikdy neviděl.

Bylo pro vás zajímavé i setkání s Milanem Reindlem? Je to jediný Čech, jehož LEGO® modely si můžeme postavit. A některé jsou skutečně ikonické. Vlastní je Brad Pitt nebo Orlando Bloom. Je například autorem letadélka, ze kterého se dá udělat cokoliv.

Je to pro mě velmi inspirativní. Nejen po lidské stránce, ale je zajímavé stát vedle designéra, jehož hračky si člověk může koupit v obchodě. Taky jsem to hned udělal, děti budou mít modely od Milana. A to je neskutečné. Je i skvělý vypravěč. Popisuje, jak to vůbec chodí v podniku, jak pracuje skupina designérů, protože každý člověk je úplně jiný. Mluví jen za své oddělení, LEGO® Technic, ale i tak se člověk dozví, jak to funguje po celém světě. Byl jsem přítomen situaci, kdy stavěl z letadélka… On nikdy nestaví podle návodu svůj model, ale dělá z kostiček jiné věci, třeba zvířátka. Ptal jsem se ho, jak to probíhá, a on říkal: „No, já se tak podívám na ty součástky a vidím, že by z toho mohlo být…“ a postavil nám želvičku. Byla to jeho 72. přestavba tohoto modelu. Milan má obrovské štěstí, že ho jeho práce tak baví. Je to ten nejlepší člověk, který může v naší soutěži hodnotit výtvory soutěžících. Cítí k němu přirozený respekt.

Lego
Zdroj: TV Nova

Pokusíte se z jeho letadélka taky něco vytvořit doma s dětmi?

Láká mě to. Jemu to tady zabralo chvilku, mně by to trvalo týden, ale mám touhu to zkusit. Vlastně od chvíle, kdy jsem prošel touhle soutěží v pozici moderátora, mám ohromnou chuť začít stavět jinak, vlastně dostavět si to do nějaké podoby, kterou mám v hlavě. 

Říkal jste, že i váš nejstarší syn staví. Myslíte si, že je schopen jít nějakým svým vlastním směrem? Improvizovat?

Moc ne. On si drží svoje modely, má svou vlastní skříň na LEGO®, aby mu tam jeho mladší brácha nechodil a neničil mu to. Neviděl jsem, že by úplně improvizoval. Ale chci udělat doma podobnou soutěž, jako je tady. Takové mini LEGO® MASTERS. 

Už jste sám zmínil, že soutěžící jsou úžasní. Když se na ně podíváte, co si myslíte, že by měl mít LEGO® MASTERS? 

Myslím si, že víc než v lidech je to v těch stavbách. Prvotní je určitě nápad, co postavit, aby to bylo zajímavé. Myslím, že naši finalisti je mají všichni. Tahle soutěž má samozřejmě i výzvy, kde jde víc o technickou zdatnost. Ale mám pocit, že víc než o technické stránce by to mělo být o tom, že si hrajete. A že budujete příběh. 

Zdroj: TV Nova

Co si myslíte, že to přinese divákovi? Proč by se na to měl dívat?

Pro mě je nejdůležitější, že mě to vrací do dětství. Člověk si nejen hraje, ale vytváří nádherné obrazy, jiný svět. A fantazie je v životě důležitá. Umět si hrát, umět si vymýšlet příběhy. Když se na tuhle reality show budou lidi dívat, taky je to vrátí do dětství. Bude je to inspirovat, aby si hráli. Nejen se svými dětmi, ale i sami. 

Vy jste si tady vlastně trochu hrál, co? 

Ano, ve volných chvílích. Jednak jsem si tady postavil svou rodinku, jednak jsem si zkoušel, co zvládnu v časovém limitu. Rád bych si osvojil tu techniku. Chci se hrabat v kostkách a chci to zkoušet.

Show LEGO® MASTERS startuje 5. června na Nově. A už 29. května na Voyo.


Novinky z NOVY