Jiří Babica – kuchařský mistr všech dobrot!

Aktualizováno 20.07.2015

Jiří Babica

Jiří Babica - co o něm určitě nevíte.

Jiří Babica se narodil 1. května 1961 v Praze. Na kuchaře se vyučil v pražských hotelech Palace a Ambasador. Po vojně nastoupil do hotelu Alcron v Praze a vařil tu devět let. V roce 1989 se oženil do Německa, kde začal pracovat ve vyhlášené restauraci Zlatá Praha v Kolíně nad Rýnem. 

Jiří je od dětství aktivní sportovec a s basketbalovým týmem měl první cestovatelské zážitky, které se staly jeho největší mimopracovní láskou. I když ne tak docela mimopracovní. „Cestování mě vždycky hodně bavilo. Ve všech koutech světa jsem se zajímal hlavně o to, jak žijí a co jedí obyčejní lidé. Většinu vydělaných peněz jsem vždycky dával do cestování a s ruksakem objel pomalu celý svět,“ vypráví sympatický kuchař.
Jiří čerpal inspiraci na všech kontinentech, kromě Antarktidy. Učil se v Japonsku, Karibiku, Malajsii, Jižní Africe, Na Havaji, v Austrálii a na Novém Zélandu, v Indonésii… 

„Začal jsem přemýšlet, jak nové poznatky využít a nakonec jsem se přihlásil do konkurzu na šéfkuchaře v prestižní restauraci Petersberger Hof a vyhrál jsem. Byla to skvělá práce. Měl jsem možnost uplatnit své poznatky z cest v plném rozsahu, protože jsem si mohl dělat co chtěl, sám si nakupovat a dvakrát denně psát nový jídelníček. Zkoušel jsem mnoho nových jídel a různé kombinace. Přitom jsem dál cestoval,“ popisuje vrchol své kariéry Jiří. 

V Kolíně nad Rýnem měl také na starosti pohoštění významných kulturních i politických událostí a mezi jeho strávníky patřili největší osobnosti své doby. Po čtrnácti letech si Jiří řekl: „Už mám dost toho horka ze předu a chladu do zad“, podruhé se oženil a po 14-ti letech se vrátil do vlasti na, jak sám říká, „zasloužený odpočinek.“ Své sportovní zkušenosti využil tak, že založil prosperující obchod se sportovním zbožím. Své kuchařské nedávno oživil v neformálním videoblogu na internetové televizi a pak se spojil s TV Nova při práci na cookingshow Babicovy dobroty. 

I dál nachází Jiří na cestách rozdíly mezi naší a místními kuchyněmi a velké potěšení přitom má z hledání nápadů, jak exotické prvky přenést domů tak, aby si je mohli uvařit obyčejní lidé bez přístupu k exklusivním ingrediencím. Mezi svými přáteli je v tomto smyslu pokládán za učiněného kouzelníka.


Nova.cz, Ivana Chřibková

Novinky z NOVY