Jak se budí princezny: Zranění při natáčení i skrytý odkaz na slavnou pohádku

Publikováno 22.12.2021


Pohádka Jak se budí princezny patří mezi legendy české kinematografie. V hlavních rolích zde září Jan Hrušínský, Marie Horáková, Vladimír Menšík nebo Jan Kraus. Natáčení se ale neobešlo bez komplikací, se kterými se herci museli potýkat. A také byl ve filmu použit kostým, který měla na sobě Libuše Šafránková v pohádce Tři oříšky pro popelku.

Když se Dalimilovi (Jiří Sovák) a Elišce (Milena Dvorská) narodí dceruška, která dostane jméno Růženka (Marie Horáková), je to sláva převeliká. Jediný, kdo nejásá, je královnina starší sestra Melánie (Libuše Švormová), která se užírá závistí, protože je starší a podle tradice měla být královnou. Dalimil se však zamiloval do Elišky, a tak Melánie o vytouženou korunu přišla. Naplněná zlobou Růženku prokleje kletbou, podle níž se v den sedmnáctých narozenin píchne do prstu, usne navěky a s ní celé království. Král nechá princeznu střežit, snaží se odstranit všechny ostré předměty z dosahu, a když se její sedmnáctiny nebezpečně přiblíží, rozhodne se provdat ji a tak ji zbavit prokletí. Za ženicha jí vybere prince Jiřího z Půlnočního království (Jan Kraus), jenže Růženka se zamiluje do princova mladšího bratra Jaroslava (Jan Hrušínský)...

Jak se budí princezny
Zdroj: Archiv TV Nova

​​Pro natáčení pohádky Jak se budí princezny si filmaři vybrali hned několik hradů a zámků v České republice. Růženka bydlela na hradě Pernštejn, který posloužil pro exteriérové scény, pro interiérové využil štáb hrad Roštejn. Teta Melánie pobývala na zřícenině hradu Orlík nad Humpolcem a slavný zápas prince Jiřího s medvědem se odehrál na zámku Konopiště. Natáčelo se ale také na hradbách Telče i Křivoklátu.

A herci se při natáčení rozhodně nenudili. Představitelka Melánie herečka Libuše Švormová měla na sobě během jedné scény, kdy plave ve vodě, velmi těžký kostým. Problém nastal hlavně ve chvíli, kdy tvůrci chtěli, aby část šatů zůstala nad hladinou. Sukni proto kostyméři podšili igelitem, jenže zbytek kostýmu byl nasáklý vodou a stahoval herečku ke dnu. Vše ale dobře dopadlo a Švormové se nic nestalo. Takové štěstí ale neměl Jan Hrušínský, který se vydal po římse jednou večer společně s Janem Krausem na průzkum hotelového pokoje Marie Horákové. Jenže spadl a zlomil si nohu. Scénu, kde závodí na koni, musel proto natáčet s nohou v sádře.

Jak se budí princezny
Zdroj: Archiv TV Nova

​​Pohádku režíroval Václav Vorlíček, kterému se nelíbil brněnský akcent herce Oldřicha Veleny, jež ztvárnil postavu krále Vendelína. Herce předaboval Lubor Tokoš. A stejně tomu bylo i u představitelky Růženky, kterou namluvila Naďa Konvalinková. Ve filmu se objevil také odkaz na pohádku Tři oříšky pro popelku. Ve filmu kostyméři použili stejný plášť, který nosila Libuše Šafránková jako Popelka.

Nenechte si ujít pohádku Jak se budí princezny ve středu 22. prosince ve 20:20 na TV Nova. Další české pohádky najdete na Voyo!


Novinky z NOVY