Očekávaný film Ostravak Ostravski jde do kin. A kdo je tajemný hlavní hrdina? Už má tvář!

Aktualizováno 15.10.2016

Tiskovka Ostravak ostravski - 10
Zdroj: Prásk!

Debutový film Davida Kočára přijde do kin již 20. října. Měl by přilákat diváky širokého spektra, slibují tvůrci a scénárista Vladislav Kučík dodává, že film je pro ně srdeční záležitostí. Na co se ještě můžeme těšit?

Ostravak Ostravski, jehož děj se snad nemůže odehrávat jinde, než v Ostravě, je celovečerní prvotinou Davida Kočára. „Cílovou skupinou však nemá být pouze ostravský divák,“ upozornil režisér. Hlavní hrdinové filmu totiž mluví místním dialektem, ale skutečně zastaralé ostravské výrazy se objeví jen v pár případech. Na spisovnou češtinu se také můžeme těšit!
 

Igor Chmela, který ztvárnil hlavního hrdinu, se z řadového horníka stane díky své odvaze úředníkem s vlastní sekretářkou. Tu zahrála něžná Jitka Ježková. Nebývalý zájem žen, pozornost médií, přátel i rodiny ho vrhá do nové skutečnosti, která je pro bývalého horníka dost náročná.
 

„Film je to humorný, nezvolili jsme však cestu prvoplánového žertu, ale spíš takovou ostravskou satiru,“ nechal se slyšet producent Viktor Krištof na tiskovce. Scénárista snímku Vladislav Kučík zná jako jediný pravou totožnost skutečného Ostravaka! Kučík zároveň přiznal, že psaní scénáře nebyla zas taková legrace, jak se může zdát. Komunikace s tajemným blogerem, autorem předlohy, byla trochu náročná. Nakonec ale plodná!
 


 

Igor Chmela nám prozradil, že jeho postava je přesným odrazem ostravského dělníka. Mimo to, že je rodilý Ostravák, sám Chmela nějaký čas v Ostravě pracoval jako traťový dělník. Jeho kolegové byli nejen dělnící, ale i horníci. Mohl tedy charakter své postavy stavět na reálném základu. Jak později sdělil, bylo pro něj natáčení zábavné, štáb výborný a hlavně ho bavila rodná Ostrava!
 

„Je to spíš soubor historek, tak nemohu říct, že by mi to při natáčení nějak pomohlo,“ odpověděl Chmela na otázku, zda před natáčením četl deník Ostravaka. Přiznal ale, že když natáčeli v ostravském krematoriu, byla to zprvu těžká chvíle. Před několika lety se zde totiž loučil se svými rodiči. Nyní se svým filmovým otcem. Zároveň dodal, že to byl nakonec zajímavý zážitek. Ve volné chvíli si dokonce udělal exkurzi po krematoriu!
 

O roli naivní sekretářky, manželce majitele dolu, řekla její protagonistka Jitka Ježková: „Je to takovej mimozemšťan!“ Jinak prý roli tohoto druhu hrála Ježková poprvé v životě. Na otázku, zda Deník Ostravaka četla, odpověděla s úsměvem, že by k četbě potřebovala slovník.

 

Co jste nevěděli:
Scény z podzemí se nenatáčely v žádním dole na ostravsku, ale v Mostě.

Také se zde objevuje jiná linie filmu, která napodobuje skutečnou situaci v ostravském regionu. Ta původně ve scénáři naplánovaná nebyla.


Bohuš je jedním ze tří nejlepších kamarádů Ostravaka. Ztvárnil ho ostravský rodák a herec Vladimír Polák. Ten měl jako jeden z mála herců s deníkem Ostravaka zkušenost. Načítal ho totiž pro Český Rozhlas Ostrava. Byl zároveň jedním z mnoha ostravských herců, kteří ve filmu byli obsazeni.
 

Kromě Igora Chmely, Jitky Ježkové a Vladimíra Poláka se můžeme těšit na herce Jitku Smutnou, Pavla Kikinčuka, Dušana Siteka nebo třeba Zuzanu Kajnarovou.


Novinky z NOVY