Český film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov představuje trailer

Aktualizováno 02.03.2016


Rodinný snímek z úchvatného světa ze života na souši, ve vodě i hlubinách oceánu kolem ostrova ukrytého před zraky lidí. Obrovské dobrodružství, které prožívají obří želvy, stejně jako napínavé situace, do nichž dostávají drobné rybky. A také mnoho let úsilí o možnost natáčet v místech, kam je lidem a zvláště filmařům vstup zakázán. To vše se skrývá pod titulem ALDABRA: Byl jednou jeden ostrov. Příběh plný fascinujících dobrodružství přírodního světa se spojuje s mimořádným zážitkem, jaký může nabídnout jen 3D nejmodernější technologie.

Aldabra je druhý největší korálový atol na světě. Ležící v Indickém oceánu jižně od Seychelských ostrovů a podle geologických poznatků v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a zase se vynořil. Díky své naprosté izolaci si uchoval okouzlující přírodní svět ve své takřka původní podobě. V roce 1982 vyhlásila organizace UNESCO Aldabru světovým přírodním dědictvím.


Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Jediným známým filmařem, jemuž se dostalo možnosti zde pracovat, byl Jacques-Yves Cousteau, který zde natočil svůj dokument Svět ticha, oceněný roku 1956 Zlatou palmou v Cannes a roku 1957 Oscarem za nejlepší dokumentární film.


Po dlouhých přípravách a složitých jednáních se podařilo Petru Kellerovi a české společnosti Starlite Pictures získat v roce 2011 exkluzívní povolení a vášeň jménem Aldabra, která všechny motivovala, se začala naplňovat. Cesta štábu známého režiséra Steva Lichtaga však nebyla jednoduchá. Několikrát se muselo vyplutí odložit, protože filmaři se dostali do hledáčku somálských pirátů a s nimi spojených podvodníků. “Jsem asi jediný producent v Česku, který má pojistku na výkupné a vyjednávání s piráty při únosu,“ říká producent Petr Keller, který projektu zasvětil deset let života.


Poté, co se podařilo cestu realizovat a natočit mnoho hodin exkluzívních záběrů, hledali filmaři způsob, jak divákovi film převyprávět tak, aby se z něj nestal “pouhý“ přírodopisný dokument. Nakonec vznikl dějový příběh, jehož hlavními hrdiny jsou obří želvák Elvi, krab palmový lupič Buster, gauner Špicl – chřástal bělohrdý, kareta Tori, pobřežní hlídka žraloků černocípých a další hrdinové, žijící v této unikátní lokalitě. Každý zvlášť i všichni společně v cestě za přežitím prožívají svá velká osobní dobrodružství i osudová setkání.


“Ve filmu se prolínají skoro dvě desítky příběhů různých hrdinů z podivuhodného zvířecího světa. Náš film je mozaikou vtipných, napínavých i poetických situací. Vtáhne publikum do dobrodružství, ale i rozesměje a pohladí,“ říká režisér Steve Lichtag.


Společnost Starlite Pictures od počátku pomýšlela na to, jak dostat snímek nejen do domácí, ale i do mezinárodní distribuce. Na filmu se jako konzultanti podílely osobnosti, které stojí autorsky nebo producentsky za velkými hity především pro společnost Disney. Mají také bohaté zkušenosti z práce pro filmovou značku Disneynature, která produkuje úchvatné snímky z života v přírodě.


Don Hahn se jako producent podílel na výrobě nejúspěšnějších filmů v historii. Legendárního Lvího krále, Falešné hry s králíkem Rogerem či animované Krásky a zvířete, nominované na Oscara a oceněné Zlatým globem. Kirk Wise byl jedním z režisérů právě zmíněné Krásky a zvířete nebo animovaného Zvoníka u Matky Boží. David Reynolds je vyhledávaným scenáristou, začínal jako autor prestižních televizních show, spolupracoval například na filmech Mulan, Život brouka nebo Kniha džunglí, jeho nejúspěšnějším titulem je pak jednoznačně Hledá se Nemo, kde byl jako spoluautor scénáře nominován na Oscara.


Komentář příběhu namluvil pro českou verzi zcela nezaměnitelně Oldřich Kaiser. Hudbu složil mezinárodně respektovaný český skladatel a instrumentalista Robert Jíša. Ve filmu zazní i píseň zpěváka Petera Gabriela.
 

Premiéra se uskuteční 19. listopadu 2015, do kin snímek uvede společnost FALCON.
 


Novinky z NOVY